Artystyczne malowanie ścian

Pojęcie piękna jest subiektywne, ale istnieje kilka prostych zasad, które sprawią, że nawet Twoje wnętrze będzie odbierane pozytywnie, a nawet zostanie określone mianem pięknym. Okazuje się, że nie tylko odpowiednio dobrane proporcje i kolory są ważne, ale również same dekoracje. 

malowanie artystyczne ścian

Każde wnętrze dobrze i proporcjonalnie zaprojektowane będzie odbierane albo pozytywnie, albo chociaż neutralnie. Istnieje kilka prostych zasad aranżacyjnych, które mają na celu wprowadzenie harmonii i ładu.

Jak się okazuje w praktyce, sztuka projektowania czerpie z samej sztuki. Co to oznacza? Oznacza to dobranie elementów wyposażenia, kolorów i operowanie światłem w taki sposób, aby całość była zrównoważona i spójna.

Niebagatelne znaczenie mają dodatki w postaci obrazów i dekoracji; ozdobą może stać się również cała ściana za sprawą podejścia artystycznego i kreatywnego. To właśnie artystyczne malowanie ścian daje oryginalny efekt w aranżacji pomieszczeń.

Jeżeli decydujesz się na własnoręczne malowanie ścian za pomocą farby lub sprayu, to w pierwszej kolejności wybierz dobre produkty. Możesz kupić akcesoria on-line TUTAJ

Sposoby na wprowadzenie sztuki do wnętrza

Każde wnętrze będzie dobrze odbierane, jeśli tylko będzie proporcjonalne. Znaczenie ma tu zasada złotego środka, która powinna być brana pod uwagę zwłaszcza przy podziale sztukaterii na ścianie, posadzkach i wielkości mebli. Znaczenie ma również przy samym sposobie malowania ścian, szczególnie jeśli korzysta się z kilku kolorów czy malarstwa artystycznego.

W przypadku całego wnętrza chodzi o zachowanie proporcji między długością krótszego i dłuższego boku prostokąta – wtedy to długość dłuższego ma być średnią geometryczną długości krótszej części i całego odcinka. Jak to zrobić? Wystarczy duży pokój podzielić na mniejsze strefy i wówczas długie ściany pomalować na jasny kolor, a szczytową – na ciemniejszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokój wyda się szerszy.

Zasadę można zastosować również do sufitu. Prostym trikiem na podwyższenie sufitu jest pomalowanie go na jasny kolor, a także zastosowanie wzoru w wertykalne pasy. Możemy zdecydować się również na sufit podwieszany lub odcięcia pod sufitem. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ przy wrażeniu wysokiego sufitu możemy czuć się niekomfortowo, pomieszczenie wyda się mało przytulne i wręcz „głuche”. Zrównoważenie proporcji jest niezwykle ważne dla przywrócenia ładu i harmonii we wnętrzu, ale i w naszym odczuciu.

Malarstwo artystyczne ścian

Malarstwo możemy porównać do filmu. Patrząc na dzieło sztuki, otrzymujemy gotowy obraz, który oddziałuje w określony sposób na nasz umysł i dostarcza nam bodźców.

artystyczne malowanie ścienne

Do tego ma już jedną ustaloną formę, którą możemy interpretować na różne sposoby. Dlatego tak cenne jest wprowadzenia obrazów do wnętrza, i nie mówimy tu tylko o tych w ramie, ale o każdej formie, włącznie z muralami czy graffiti.

Coraz powszechniejsze jest malowanie ścian artystyczne, w którym to przenosi się konkretne motywy, wzory czy symbole na ścianę. Najczęściej jest to malowanie wielkopowierzchniowe, sprowadzające się do pokrycia kolorowymi farbami większej powierzchni ściany.

Dzięki temu nie tylko wprowadzimy wyróżniający się element dekoracyjny do wnętrza, ale także nadamy mu specyficznej i unikalnej atmosfery. Nie wspominając o tym, że patrzenie na dobrze wykonane będziemy odczuwać radość i satysfakcję.

Dodajmy, że artystyczne malowanie ścian należy powierzyć profesjonalistom. Zajmują się tym osoby po studiach plastycznych lub znani artyści. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że pomysł zostanie przeniesiony na ścianę w najdrobniejszych detalach, przy użyciu odpowiednich narzędzi, a przy tym sam obraz czy mural zostanie odpowiednio zabezpieczony, abyśmy mogli cieszyć się ich widokiem długimi latami.

Rola sztuki w aranżacji wnętrz jest bezcenna. Artystyczne malowanie ścian lub wprowadzenie harmonii do wnętrza sprawią, że stanie się naszą ostoją i naszym miejscem. Nie od dziś wiadomo, że pomieszczenie ma być przede wszystkim przytulne i tak sprytnie zaaranżowane, abyśmy czuli się w nim bezpiecznie. A sztuka wprowadza element bezpieczeństwa, ponieważ daje nam wytchnąć po ciężkim dniu w otoczeniu pięknych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *