Czyszczenie i konserwacja zabytków za pomocą myjki parowej

Konserwacja i czyszczenie zabytków stawia szczególnie trudne wyzwanie przed operatorem, który ma podjąć się procesu mycia. Zabytki, w szczególności te wyjątkowo leciwe, zazwyczaj posiadają delikatną strukturę, tynk i farbę. Upływ czasu liczony w wielu latach znacznie osłabia konstrukcję wielu zabytków, co wymaga wyjątkowo delikatnego obchodzenia się z nimi. Jak zatem sprzątać zabytki? Czyszczenie i konserwacja zabytków parą wodną to najlepsza metoda, która zapewni dużą efektywność, a jednocześnie będzie w pełni bezpieczna.

Na czym polega czyszczenie parą?

czyszczenie zabytków parą wodnąCzyszczenie parą staje się coraz bardziej popularną metodą usuwania brudu, kurzu, pyłów, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Jest to innowacyjna, wręcz rewolucyjna metoda na rynku, która szybko wypiera inne techniki sprzątania.

Myjki parowe składają się z bojlera, w którym podgrzewana jest woda oraz tzw. modułu parowego, który gorącą wodę zamienia w suchą parę wodną, a następnie jest ona specjalną lancą wystrzeliwana pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię, która ma zostać poddana czyszczeniu.

Sucha para uderzająca z duża siłą rozbija cząsteczki brudu i bez trudu je usuwa. Olbrzymim atutem czyszczenia parą, który wpływa na coraz większy wzrost popularności tej techniki mycia, jest dodatkowa dezynfekcja powierzchni i zapewnienie jej wysokiego standardu higienicznego.

Dzieje się tak ze względu na wysoką temperaturę pary wodnej, która dokonuje procesu czyszczenia. Bakterie i drobnoustroje giną w temperaturze nieco powyżej 80-ciu stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura pary wodnej w myjkach czyszczących osiąga wartość w przedziale 120-170-ciu stopni Celsjusza.

Kolejnym atutem, który przemawia na korzyść mycia parowego, jest swobodne jej rozchodzenie się po czyszczonej powierzchni. Dzięki temu, bez trudu dojdzie ona do najmniej dostępnych miejsc. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku zabytków, które bardzo często posiadają na swoich powierzchniach wiele wcięć, luk i zdobniczych wypustek.

Czyszczenie parą idealne dla zabytków?

Czyszczenie i konserwacja zabytków parą wodną to najbardziej rozsądne rozwiązanie w przypadku tak delikatnych przedmiotów, które mają zostać poddane myciu.

Dlaczego?

Para wodna, która pełni rolę środka czyszczącego w myjkach parowych ma charakter suchy. Oznacza to, że ma ona bardzo niewielki procent wilgoci, która ma szkodliwy wpływ na strukturę wielu materiałów.

Niska zawartość wilgoci to także brak konieczności osuszania, które zazwyczaj stanowi kolejne obciążenie dla kondycji powierzchni i żywotności farby.

Przede wszystkim jednak, najważniejsze znaczenie ma sam proces czyszczenia. Mycie parą jest w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i w żaden sposób nie narusza czyszczonej powierzchni.

Para wyrzucana jest pod dużym ciśnieniem i właśnie ten proces przyczynia się do powstawania rozpadu cząsteczek brudu oraz ich usuwania. Dzięki temu, nie zachodzi potrzeba szczotkowania, szorowania, ani żadnego innego mechanicznego procesu, który mógłby rysować czy ścierać powierzchnię zabytku.

Co powinna spełniać parownica do czyszczenia zabytków?

Najważniejsze jest ciśnienie z jakim para wodna może być wyrzucana na czyszczoną powierzchnię. Działa tu zasada, która mówi, że im większą ma ono wartość, tym bardziej skuteczne będzie mycie i trudniejsze zabrudzenia zostaną usunięte.

Co ważne, większe ciśnienie nie przyczynia się w żaden sposób do spadku poziomu bezpieczeństwa mycia zabytku.

Warto zatem postawić na myjkę o stosunkowo wysokim ciśnieniu roboczym, które waha się w przedziale 8-10 bar.

Duże ciśnienie to wystarczająca siła czyszczenia, która bez trudu usunie każde zanieczyszczenie, a tym samym sprawi, że nie zajdzie potrzeba ręcznego doczyszczania, które jest niebezpieczne dla struktury powierzchni.

Drugi ważny parametr to temperatura pary wodnej. Im wyższa, tym większa skuteczność dezynfekcyjna urządzenia. Trzeci ważny parametr wiąże się z funkcjonalnością użycia myjki parowej. Chodzi tu o pojemność bojlera. Im będzie on większy, tym rzadziej będziemy musieli go napełniać wodą, a tym samym dłużej będziemy mogli pracować przy zabytkach.

Parowe urządzenia czyszczące zabytki i dzieła sztuki możesz zamówić od polskiego dystrybutora Multi-Matic.

parowe urządzenia czyszczące

Źródło: Czyszcząca Maszyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *