Jak krok po kroku namalować różę farbami akrylowymi?

Artykuł o tym, jak krok po kroku narysować różę pojawił się u mnie na blogu ok. dwa lata temu. Zastosowałam wtedy technikę kredek, natomiast dzisiaj kilka słów o tym, jak namalować różę farbami akrylowymi. Bukiet róż to świetny pomysł na obraz akrylowy, a po za tym możemy przy tym wiele się nauczyć. Jeśli więc masz chwilę czasu, to zapraszam Cię do przeczytania. 

Malowanie czy rysowanie róży? Co łatwiejsze?

jak namalować farbami różęWedług mnie, malowanie róż jest bardziej wymagające niż rysunek. I jeśli chodzi o malarstwo to przede wszystkim trzeba wiedzieć jakich najlepiej narzędzi użyć, aby wyszedł w miarę ładny i realistyczny efekt. Należy tutaj zaopatrzyć się w cierpliwość, bo nie od razu wychodzi taki efekt, jaki byśmy oczekiwali.

Kształt róży możesz naszkicować, ale w tym poradniku posłużymy się pewnymi trikami, które sprawią, że nasze róże będą miały naturalne i delikatne płatki. Ale żeby była jasność – jeśli chcemy namalować obraz, to najlepiej naszkicuj miejsca, w których mają znajdować się róże.

W ten sposób ustawisz sobie elementy na obrazie tak, jakbyś chciał i przede wszystkim będziesz miał ogólny pogląd na kompozycję Twojego obrazu.

W artykule o rysunku róż napisałam, że dokładna obserwacja ze zdjęcia lub z natury to praktycznie 99% sukcesu. Róża ma swoją charakterystyczną strukturę, określony kształt płatków, które różnie się układają i na których inaczej pada światło. Podczas rysowania kredkami kwiatów róży czułam się pewniej i moja ręka była bardziej zdecydowana.

Wynika to z tego, że mogłam zapanować nad liniami i kształtem róży, natomiast jeśli chodzi o farby to tutaj plama, którą naniesiemy na płótno lub kartkę – może się udać lub nie. Ciężko już będzie z poprawkami i trzeba tutaj sporo pokombinować, aby wszystko miało ręce i nogi. A więc dodać cieni, szczegółów i przede wszystkim wiedzieć, jakie kolory użyć. Mimo wszystko uważam, że efekt róż malowanych akrylami jest ładniejszy, niż rysowanych kredkami. 

Akcesoria potrzebne do malowania

No dobrze, a teraz kilka słów o malowaniu. Na początku należy przygotować narzędzia, a więc:

  • płaski pędzel nylonowy, 
  • kartkę papieru o wysokiej gramaturze lub płótno,
  • farby (dwa lub trzy kolory, najlepiej w tym biel),
  • paleta lub tektura do mieszania farb,
  • woda i ściereczka do wycierania pędzli.

Szerokość pędzla nie ma większego znaczenia, im szerszy pędzel tym Twoja róża będzie większa. Warto mieć dwa pędzle, bo w końcu płatki róż nie są wszędzie takie same. Pamiętajcie tylko, żeby był płaski i niezbyt gruby. 

W zależności od Twoich preferencji możesz malować na płótnie  bawełnianym, lnianym albo na papierze. Pamiętaj, że najlepiej do akryli sprawdza się papier powyżej 280 g/m2, choć do malunków ćwiczeniowych używałam papieru 250 g/m2 gdzie malowałam pojedyncze elementy i też dobrze mi się na nim pracowało. 

Jak krok po kroku namalować różę akrylami?

jak krok po kroku namalować różęNa paletkę nanieś dwa lub trzy kolory farby. Zwilżonym pędzlem pobierz na jednej krawędzi jeden kolor, na drugiej – drugi kolor. Jeśli wybrałeś trzeci kolor, to również go pobierz tak mniej więcej na środku pędzla.

Jeśli wybrałeś trzy kolory to pamiętaj, aby „ulokować” je na pędzlu od najjaśniejszego tonu do najciemniejszego. Następnie na palecie zrób kilka plam tak, aby sprawdzić jak kolor będzie przedstawiał się na Twoim podłożu. Wyjdzie Ci piękny gradient. 

Malowanie róż wymaga trochę praktyki i ja zrobiłam mnóstwo róż zanim wyszedł mi fajny efekt. Być może u ciebie będzie tak, że wyjdzie Ci piękna róża za pierwszym razem, natomiast pamiętaj, aby wykonać kilka sztuk takich róż w różnych pozycjach (z rozwiniętymi płatkami lub bez). Dzięki temu poćwiczysz sobie kształty, strukturę, cieniowanie róż. 

Najlepiej zacząć od górnych zewnętrznych płatków, potem namalować najbardziej zwinięte płatki róż, a na koniec – zewnętrzne dolne płatki. 

Zauważ, że płatki rozwiniętej róży mają są na brzegach jaśniejsze, jakby białe, natomiast w środku róży pada cień. Myślę, że samym gradientem ciężko byłoby uzyskać taki naturalny i trójwymiarowy wygląd róży, dlatego ja jeszcze przyciemniłam ciemniejszym kolorem miejsca, gdzie jest cień. Do tego wykorzystałam bardzo cienki nylonowy okrągły pędzelek. 

Jeśli chodzi o malowanie liści róży, to to tutaj podobnie jak z płatkami, możemy uzyskać efekt gradientu płaskim pędzlem poprzez naniesienie dwóch odcieni farb, np. jasnej zieleni i bieli albo jasnej i ciemnej zieleni. Można także uwzględnić kolce na łodygach, natomiast pamiętajcie, żeby linie były bardzo delikatne i cienkie. 

Malowanie róży jest to temat uniwersalny, temat dla osób początkujących i zaawansowanych. Na pewno malowanie wymaga praktyki, cierpliwości i poświęcenia czasu. Myślę, że dla osób początkujących jest to świetny pomysł na obraz akrylowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *