Jak krok po kroku narysować kwiaty?

W jednej ze swoich artykułów w 2014 roku pisałam o rysunku kwiatów. Wtedy jeszcze raczkowałam z rysowaniem, dlatego moje prace nie były wystrzałowe. 🙂 Kwiaty bardzo często rysowałam kredkami (wówczas bardzo słabej jakości) i przyznam szczerze, że jest to temat bardzo wciągający i idealny dla osób początkujących. Jeśli więc brakuje Ci pomysłów na fajne rysunki lub chciałbyś poćwiczyć rysunki kwiatów, to zapraszam Cię to przeczytania artykułu.

Tutaj możesz obejrzeć tutorial Jak krok po kroku narysować kwiaty:

Kwiaty na obrazie – idealna propozycja dekoracji wnętrz

Kwiaty to bardzo dobry pomysł, na rysunek oraz na malowanie obrazów na płótnie.  Zauważ, że kwiaty bardzo często pojawiają się na pejzażach, na obrazach martwej natury, a także na nowoczesnych obrazach, które można wieszać na ścianach w swoim własnym domu. Rysunki kwiatów można także oprawić w antyramę i udekorować nimi mieszkanie. 🙂

W tym artykule pokażę Ci rysunek kwiatów różnymi technikami, tzn. samymi kredkami, kredkami z połączeniem cienkopisów Pigma Micron oraz tylko cienkopisami.

Generalnie kwiaty rysowane samymi ołówkami średnio mi się podobają. Lubię jak są w kolorze albo po prostu są konturowane. Przed nagraniem filmiku zastanawiałam się jakie kwiaty najlepiej wybrać. Sami przyznacie, że jest ich sporo do wyboru.

Myślę, że do popularnych kwiatów należą róże i maki, ale ja postanowiłam wybrać kwiaty polne, stokrotkę i lilię. Powiem wam najważniejsze wskazówki, których warto się trzymać podczas rysunku kwiatów.

Jak krok po kroku narysować kwiaty?

jak narysować kwiatyPo pierwsze pamiętajcie o delikatnym szkicu, który będzie naszą bazą do dalszego rysowania. Jeśli linie ołówka są zbyt grube i wyraziste, to zetrzyjcie szkic delikatnie gumką.

W kolejnym kroku przeszłam do kolorowania kredkami. Ja akurat użyłam szkolnych kredek Faber-Castell Zamek, które świetnie sprawdzają się do takich luźnych ćwiczeniowych rysunków.

Zaczęłam od odcieni jaśniejszych, a następnie wykorzystałam ciemniejsze kolory, aby zaznaczyć wgłębienia i cienie. Pamiętajcie o łagodnych przejściach tonalnych. Przejścia tonalne, tzn. mieszanie dwóch różnych kolorów można zrobić za pomocą blendera, wiszera lub białej kredki.

Kredki zatemperowane w szpic mają duży wpływ na nasz rysunek. Chodzi tu nie tylko o kolorowanie drobnych szczegółów, ale także o tworzenie struktury kwiatów, np. płatków. 

Do narysowania stokrotki użyłam kredek i cienkopisów Sakura Pigma Micron. Tutaj jest o tyle trudne zadanie, że musimy pokolorować białe płatki stokrotki na białym tle.

rysunek stokrotki

Gdybyśmy tak przyjrzeli się dokładnie płatkom to możemy zauważyć, że pojawiają się na nich kolory szarości. Jeden płatek jest gdzieniegdzie nałożony na drugi, co powoduje że te płatki pod spodem są ciemniejsze niż te, które znajdują się na wierzchu.

Samymi kredkami szkolnymi ciężko byłoby realistycznie to namalować, dlatego postanowiłam wykorzystać do tego cienkopisów i efekt wyszedł mi całkiem spoko.

Pamiętajcie także o tym, żeby płatki naszych kwiatów były naturalnie ułożone, tzn. nie były poukładane i wymierzone jak od linijki. Jeden płatek może być krótszy od drugiego, trochę połamany i zwichrowany. Oczywiście zachowując przy tym zasady proporcji.

Spróbuj właśnie w swoim szkicowniku lub na papierze narysować kwiaty w różnych pozycjach. Kwiaty stojące, wiszące, z połamanymi łodygami, pochylone w prawo lub lewo i tak dalej. Zwróćcie także uwagę na cieniowanie łodyg.

rysunek kwiatów cienkopisamiZazwyczaj pod kwiatem łodyga jest ciemniejsza. Rysunki kwiatów cienkopisami są bardzo łatwe, szybkie i przyjemne. Zanim jednak będziesz rysować cienkopisami, pamiętaj o wstępnym szkicu ołówkiem.

Cienkopisów praktycznie nie da się wymazać w rysunku. Są przeznaczone do tego specjalne gumki do wymazywania błędów, ale myślę, że plamy i tak zostaną.

Przygotuj sobie cienkopisy o różnej grubości. Grubymi liniami możesz zaznaczyć kontury, natomiast cienkimi – możesz cieniować i zaznaczyć szczegóły w rysunku.

Rysunek kwiatów nie jest trudny do wykonania i zajmie Ci do maksymalnie 30 minut. Oczywiście czas jest także zależny od tego, jaką techniką chciałbyś rysować. Warto tu dodać, że każdy (nawet banalnie łatwy) rysunek przybliża Cię do bycia profesjonalistą. 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *