Jak narysować oko? Krok po kroku…

Rysowanie oczu to nie jest kwestia talentu, tylko praktyki. Jeszcze kilka lat temu mój rysunek oka przypominał drewniane koło wozowe 🙂 Jeżeli obejrzałeś od początku moją galerię rysunku, to już pewnie zauważyłeś, że z rysunkiem oka jest coś nie tak. Oczywiście, wszystkie moje rysunki sprzed kilku lat mają swój indywidualny charakter, a nawet trochę surrealistyczny akcent. W każdym razie – mój rysunek oka jeszcze raczkował.

Zobacz wideo tutorial

Jak narysowałam oko?

Znajdź różnicę

oko narysowane w 2009 roku

Portret oka z 2009 roku ołówkiem twardym rysowany był z pamięci, a więc nie miałam żadnego wzoru na którym mogłam bazować.

Teraz, z perspektywy czasu, myślę, że rysunek oczu po prostu nie był skończony, dopracowany. Brakowało mi tu kilka etapów, dzięki którym mogłabym już wcześniej uzyskać lepszy efekt. 


rysunek oka w 2017 roku
Mój ostatni rysunek (z 2017 roku) wykonany był za pomocą średnio-miękkich ołówków. Zauważ, że moje oko w ciągu 8 lat bardzo się zmieniło. 🙂 W końcu rysunek nabrał realne oblicze. 

Pamiętaj, że nie musisz czekać 8 lat, aby uzyskać efekty. Miałam kilka długich przerw w ciągu ośmiu lat, więc moja nauka rysunku stała ciągle w miejscu. Potem zajęłam się malarstwem i nie wracałam do realistycznych portretów rysunkowych.

Wracając do tematu: Wystarczy kilka, kilkanaście, albo dwa razy w tygodniu wykonać rysunek i będziesz mieć już wprawę. 🙂

Rysowanie oczu to nie jest równanie matematyczne 

Oglądając poradniki rysowania oczu w Internecie zauważyłam, że każdy ma inny styl rysowania. Uczyłam się od doświadczonych blogerów, mam jedną książkę o nauce rysunku i muszę Wam przyznać, że nigdy nie udało mi się idealnie odwzorować podanego przykładu rysunku. Rysunek to nie jest równanie matematyczne, gdzie osiągniemy ten sam wynik. Tutaj każdy inaczej podchodzi do tematu i osiąga różne efekty.

Oczywiście internetowe poradniki lub literatura pomogła mi osiągnąć zamierzone cele, natomiast nie zawsze uzyskałam ten sam wynik. 🙂

Nie zmieniaj swojego stylu

Rysowanie dużych, wyrazistych i otwartych oczu nie sprawia mi jakiegokolwiek problemu, wręcz przeciwnie. Podczas nauki rysowania portretów, za każdym razem oczy wychodziły mi „za duże”. Zastanawiałam się z czego to wynika. Bardzo dużo ćwiczyłam, a nadal nie jest tak, jak na wzorze (jak na zdjęciu). Uświadomiłam sobie, że właśnie taki mam sposób tworzenia i warto nad tym pracować, a nie zmieniać na siłę swojego stylu

Jak zacząć rysować oko?

Jeśli miałabym pomóc Ci w rysunku oczu, to wiedz, że najważniejsza jest obserwacja. Nie popełniaj tego samego błędu co ja, czyli nie rysuj z pamięci! Wydrukuj sobie obrazek z Google, poszukaj książkę z obrazkami lub kup gazetę i spróbuj kogoś narysować.

Popatrz na szczegóły:

  • rzęsy,
  • powieka,
  • kąciki oka,
  • białko,
  • tęczówka,
  • źrenica.

Znajdź punkty, gdzie najbardziej odbija się światło, a jaka część oka jest przyciemniona? Jakie są rzęsy: długie, gęste, krótkie? 

Poradnik rysowania oczu – krok po kroku

Przygotuj białą kartkę papieru i ołówek (średniej miękkości, może być HB).

Krok 1: Rysujemy kształt oka 
rysowanie kształtu oczu

Mimo, że ten etap rysunku oka nie powinien być dla Ciebie trudny, to pamiętaj, że jest najważniejszy. To jest grunt na podstawie którego będziesz dalej pracować.

Kształt oka ludzkiego trochę przypomina mi budowę żółwia, gdzie góra jest bardziej wybrzuszona, niż dół.

W zależności od spojrzenia tęczówka i źrenica będzie miała inne położenie: spojrzenie w bok, w górę, w dół, na wprost, itp. Tak samo reakcje ludzkie też mają przełożenie na wygląd oka: wytrzesz oczu, przymrużone, naturalne. 

Krok 2: Kolorujemy tęczówkę i źrenicę oczu

kolorowanie tęczówki oka

Pokoloruj ok. 3/4 źrenicy tak, żeby zostawić miejsce na światło. Zwróć uwagę na układ kreskowania tęczówki: kreski otaczają źrenicę, a dzięki temu osiągniemy realistyczny efekt rysunku oka. 

 

 

 

Krok 3: Zaznaczamy szczegóły oka

rysowanie szczegółów okaZaznacz kącik oka i dolną część powieki. 

 

 

 

 

Krok 4: Cieniowanie oczu

cieniowanie okaAby rysunek oka nie wyszedł nam płasko i bez wyrazu, to musimy cieniować. Dzięki cieniowaniu osiągniesz realistyczne efekty. 🙂

Zacznij od białka oka: kąciki delikatnie pokoloruj, potem zaznacz też górną i dolną powiekę oka tak, żeby nadać rysunkowi głębi. 

 

 

szczegóły oczu

Nie zapomnij też o oczodole – lekko przyciemnij w taki sposób, żeby dodać wyrazistości dolnej powieki oka. Przy cieniowaniu niezbędna okazuje się gumka w ołówku. 🙂 Precyzyjnie wymazuje szczegóły rysunku i usuwa nadmiar cienia. 

O sprawdzonych gumkach do ścierania napisałam tutaj: Gumka w ołówku, gumka chlebowa czy gumka czarna?

 

ścieranie oka

W tego typu rysunkach, nie warto mocno dociskać ołówka.

Po pierwsze, rysunek ma być lekki, a dopiero pod koniec pracy będziesz mógł zaznaczyć mocno przyciemnione miejsca. A po drugie, gumka nie gwarantuje Ci dokładnego wymazania rysunku, więc możesz zostawić ślady. 

 
 

Krok 5: Rysunek rzęs

rysowanie rzęs

Zanim zaczniesz rysować rzęsy, to mocno zatemperuj ołówek. Rzęsy mają być bardzo cienkie. 

Przyciśnij ołówek do powieki i dynamicznym ruchem zakreślaj rzęsy. Rzęsy nie są ułożone regularnie, więc musisz intuicyjnie wiedzieć jak je rozmieścić. Włoski rzęs są zazwyczaj sklejone, dlatego spróbuj narysować rzęsy jedna przy drugiej – wtedy będzie naturalnie i realistycznie. 🙂

 

 

kąciki rzęs

Popatrz też na wielkość rzęs: Przy kącikach oczu rzęsy są krótkie i rzadkie. Na górnej powiece rzęsy są gęste i długie, natomiast na dolnej rzadkie i krótkie. 

 

 

 

Krok 6: Ostatnie poprawki

poprawianie rysunku okaWłaściwie można powiedzieć, że rysunek jest już skończony, ale postanowiłam wprowadzić kilka, kosmetycznych poprawek. 
Podczas rysowania szczegółów kształt oka gdzieś po drodze mi się popsuł, dlatego jeszcze raz zaokrągliłam dolną i górną część powieki. Poprawiłam jeszcze światłocień w tęczówce.

Poprawki to Twoja indywidualna rzecz. Musisz ocenić, co jeszcze poprawić, dorysować, zetrzeć gumką. Nad poprawkami nie siedź długo, a jeżeli rysunek po prostu Ci nie wyszedł, to spróbuj jeszcze raz. 

Mam nadzieję, że tutorial okazał się być dla Ciebie pomocny i teraz już będziesz wiedzieć, jak narysować oko. 🙂

1 thought on “Jak narysować oko? Krok po kroku…

  • Rzeczywiście widać u Ciebie spory progress, a to przecież dla każdego artysty jest chyba najważniejsze! ^^ My na kresl pl także omówiliśmy ten temat, więc zapraszamy do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *