Jak narysować różę? Krok po kroku…

Dzisiaj przedstawię Ci krótki tutorial, jak narysować różę krok po kroku. Rysowanie kwiatu róży nie jest skomplikowane, więc mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu weźmiesz kartkę oraz ołówek i popracujesz nad własnym rysunkiem. 🙂


Nie przedstawię Ci schematu, szablonu albo gotowca do przerysowania. Musisz mieć wyczucie do rysunku i umieć rysować, a nie przerysowywać – to jest bardzo ważne. Mój krótki poradnik ma na celu zachęcić Cię do rysowania, a nie powielanie jakiegoś modelu. 

Pamiętaj, że rysowanie ma sprawić Ci przyjemność, a nie presję. Musisz mieć swobodę w rysowaniu i w tworzeniu czegoś, co Ci się podoba. 🙂

Narysowałam trzy przykładowe róże. Pokolorowałam kredkami Koh-i-noor w celu uzyskania lepszego efektu. Jeżeli nie lubisz rysunków w kolorze, możesz rysować tylko ołówkiem. 

Krok 1: Wstępny szkic kwiatu róży

Jeżeli chcesz poćwiczyć rysunek róży, to przygotuj zwykłą, biała kartkę papieru, np. formatu A4. Następnie zatemperuj miękkie ołówki. Jeśli chcesz mieć kolorowy rysunek, to pamiętaj również o kredkach. Przygotuj również gumkę, może być potrzebna do wymazania niektórych części róży.

Na białej kartce zrobiłam lekki szkic całokształtu róży:

kwiat róży

Póki co, moja róża przypomina kształt twarzy, ale później wszystko się zmieni. 🙂 Owal nie musi być symetryczny. Narysuj taką wielkość róży, jaką chcesz. W górnej części róży narysuj płaską spiralę i zakończ kropką. To będą zwinięte płatki róży. Spirala nie musi być gładka, możesz ją pofalować tak, żeby płatki róży były nieregularne. Uzyskasz wtedy realistyczny efekt:
rysowanie róży krok po kroku

Krok 2: Od ogółu do szczegółu

Po ogólnym szkicowaniu, przejdź do poszczególnych elementów róży. Nie zapomnij o łodyżce i małych liściach róży. Naszkicuj tak, żeby mieć już ogólny obraz naszego kwiatka. Później przejdź do płatków róży. Zauważ, że róża ma płatki wywinięte, a jej brzegi nie są okrągłe, tylko falowane. Spójrz również na układ położenia płatków. Znajdują się one w pewnej spirali i nie są regularne. Jeden płatek jest bardziej „przymocowany” do środka, a te zewnętrzne już lekko opadają. 


rysunki kwiatu róży

Krok 3: Kwiat róży wypełnij kolorem 

Użyj gumki do ścierania, jeżeli kontury Twojej róży są mocno zarysowane. Kredki mogą tego nie pokryć. Jeśli nie chcesz kolorować kredkami, to zacznij cieniowanie. W przypadku mojej róży, użyłam kilka kolorów kredek: fioletu, różu, czerwieni.  

jak narysować różę

Krok 4: Cieniowanie róży

Płatki róży są względem siebie mocno ściśnięte, więc w tych zakamarkach użyłam ciemnych kolorów.  Zewnętrzne płatki są jaśniejsze, dlatego bardzo lekko pokolorowałam je różową kredką. Jeżeli Twoje płatki róży są rozłożone, to zrezygnuj z mocnego cieniowania. Różowym cienkopisem zaznaczyłam kontur róży, aby nadać jej ciekawszy efekt. 

Kwestia cieniowania i zaznaczania konturów to rzecz gustu. Jeżeli lubisz wyraźne rysunki z mocnym kontrastem, to pamiętaj o dociskaniu kredki (lub ołówka).

 

cieniowanie róży

 Pokażę Ci jeszcze inne moje rysunki róży.

Rysowanie róży z rozwiniętymi płatkami

Analogicznie jak w poprzednim rysunku, zaczynamy od wstępnego szkicu. Najlepiej zacznij od środka. Narysuj małą spiralę, a potem wokół niej – płatki róż.
płatki róży

Pokoloruj różę, a następnie zacznij cieniowanie.rysunek kwiatów

cień róży

Właściwie można powiedzieć, że rysunek róży jest skończony, ale postanowiłam jeszcze dodać odrobinę koloru żółtego. Okonturowałam również jej płatki, a dzięki temu rysunek jest wyraźny i przejrzysty. 🙂

rysunek kwiatu róży krok po kroku

Trzecia róża, którą narysowałam, jest w nieco innym położeniu. Standardowo, zaczynamy od szkicu i nadaniu rysunku kształtu. Pamiętaj, że możesz swobodnie dorysowywać płatki. Sensu rysunku nie zmienisz. 🙂 Istotne tylko jest to, żeby nadać jej kształt, a więc: spirala w środku i wywinięte, falowane płatki róży. 

rysowanie kształtów róży

W kolejnym kroku przechodzę do kolorowania:

kolorowanie róży

Ostatnia część, to cieniowanie: cieniowanie kwiatu róży

roze

Narysuj róże w każdej postaci, np. w dłoni, w wazonie, we włosach. Taka praktyka pozwoli Ci osiągnąć coraz lepsze efekty, a nawet perfekcję. Nie rysuj kwiatów z pamięci – musisz nauczyć się obserwować. Kup różę w kwiaciarni lub wyszukaj w Google obrazek róży i popatrz na jej szczegóły:

  • jaki ma kształt,
  • jaką ma strukturę,
  • jakie ma zakończenie liści, płatków róży,
  • gdzie jest najbardziej cieniowana,
  • jakie ma kolory?

Taka obserwacja przełoży się później na Twój rysunek kwiatu róży, ponieważ będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach rysunku.

Daj znać, jak Ci poszło! Powodzenia 🙂

1 thought on “Jak narysować różę? Krok po kroku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *