Jak narysować oko? Kredki Faber-Castell

Bardzo lubię rysować oczy, szczególnie w kolorze, więc postanowiłam napisać Wam kilka wskazówek dotyczących rysunku oka. Dzisiaj wykorzystam do rysunku kredki Faber-Castell Zamek i czarny cienkopis. Jeżeli chciałbyś kupić takie kredki, to kliknij tutaj: http://katarzynatrochimiuk.pl/kredki-zamek-faber-castell


O szczegółach rysowania oka, o stylu rysowania oraz o tym jak zacząć rysować oko napisałam poradnik rysowania oczu, a więc zachęcam Cię do przeczytania i obejrzenia filmiku. 🙂

Musisz wiedzieć, że rysunek oka kredkami, dużo czasu Ci nie zabierze, więc skup się na poszczególnych etapach pracy, a nie myśl jeszcze o efektach. W rysunkach kredkami istotne jest łączenie ze sobą kolorów kredek i przejścia tonalne. Ja akurat rysowałam oko kredkami Faber-Castell Zamek 48 kolorów, więc miałam szeroki wybór kredek i duże możliwości cieniowania. 

Krok 1 Szkic oka

jak narysować oko

Prosty, ale najważniejszy krok w rysunku oka. Pamiętaj, że musisz zaplanować sobie w pierwszym etapie rysunku, co dalej będziesz robić. A więc zaznacz powiekę, tęczówkę, źrenicę i linię wodną oka.

W tym etapie jeszcze nie skupiaj się na tym, czy kreska wyszła Ci gdzieś na zewnątrz i czy jest równo. To jest szkic poglądowy tak, abyś mógł widzieć, czy dobrze zmierzyłeś proporcje, czy jest zachowana symetria i czy oko przypomina kształt oka ludzkiego. 🙂

 

 

jak narysować okoKrok 2 Kolorowanie

Drugi etap, to wypełnianie kolorem tęczówkę. Delikatnym ruchem pokreskuj tęczówkę niebieską kredką. 

 Nie dociskaj mocno kredki, bo to jest dopiero pierwsza warstwa grafitu kredki. Kolejne warstwy jeszcze przed Tobą.

Jeśli mocno będziesz dociskać kredkę, to dojdziesz do takiego momentu, że nie będziesz mógł dodawać kolejnych kolorów, aby je ze sobą zmieszać.

Im mniej będziesz nakładał warstw tym mniejsze ryzyko, że będziesz musiał coś wymazać gumką. 🙂

jak narysować okoKrok 3 Cieniowanie kredkami tęczówki oka

W kolejnym kroku pokoloruj na czarno źrenicę oka, a następnie zacznij cieniowanie kredką obrzeża tęczówki. Zachowaj ten sam sposób kreskowania tęczówki, jak w poprzednim etapie.

Zatemperuj mocno kredki – kreski tęczówki są bardzo cienkie, prawie niewidoczne, więc grubość grafitu kredki również zdecyduje o tym, jaki efekt uzyskasz. 

Pamiętaj o tym, aby zostawić miejsce na odbicie światła w oku.

 

jak narysować okoKrok 4 Cieniowanie białka oka

Jeśli chcesz urozmaicić rysunek, to możesz dodać trochę koloru żółtego albo zielonego. Kolor tęczówki zostawiam Ci do wyboru. 🙂 Zaznaczyłam obrzeża tęczówki czarną kredką, żeby dodać wyrazistości oka. 

Zacieniuj miękkim ołówkiem lub czarną kredką te miejsca białka oka, gdzie styka się z powieką lub linią wodną. Dzięki temu zaznaczysz cień, a białko nabierze głębi.

Największy cień w oku pada pod górną powieką, więc dociśnij czarną kredkę i zaznacz linię w tym miejscu. 

Do rozmazywania grafitu ołówka lub kredek możesz użyć pędzelka, wiszera albo blendera. Jeśli nie posiadasz takich narzędzi, to możesz rozetrzeć np. watą, chusteczką albo patyczkiem do uszu. Nie polecam Ci rozmazywanie rysunku palcem. 🙂

jak narysować okoBiała kredka również może Ci się przydać do efektu zamglenia białka oka, ale osobiście wolę używać wiszera, bo daje lepsze rezultaty. 

Pokoloruj lekko górną i dolną powiekę. Różowym kolorem lekko zaznacz lewy i prawy kącik oka. 

 

Krok 5 Brew i cieniowanie skóry

jak narysować oko

Zatemperuj czarną kredkę lub miękki ołówek i dynamicznym ruchem narysuj brew. Włoski mają być cienkie, mniej więcej o tej samej długości. 🙂 

Na zgięciach i załamaniach użyj brązowej kredki żeby zaznaczyć cień. Pod okiem zaznacz zmarszczkę, wtedy uzyskasz naturalistyczny efekt. 

Jeśli posiadasz gumkę w ołówku, to użyj jej do wymazania niektórych części oka, np. tęczówki albo górnej powieki. Dzięki temu osiągniesz efekt odbicia światła.

 

 

 

jak narysować okoKrok 5 Rzęsy i szczegóły

Podobnie jak brwi, rzęsy narysuj dynamicznym ruchem zatemperowaną kredką lub ołówkiem. Rzęsy przy powiece mogą być połączone, jakby sklejone od tuszu (o ile rysujesz kobiece oko. 🙂 ). 

Dolne rzęsy są rzadsze od górnych, dlatego narysuj ich mniej. Zwróć też uwagę na takie szczegóły, jak cień padający w kącikach oka albo małe, nitkowate żyłki znajdujące się w białku oka. Tutaj po raz kolejny sprawdzają się mocno zatemperowane kredki. 

Aby nadać jeszcze większego efektu naturalistycznego, to zaznacz cień rzęs w tęczówce. 

 

Jeżeli jeszcze nie posiadasz w swojej kolekcji rysunku oka kredkami, to zachęcam Cię do pracy. Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak narysować oko. Daj znać w komentarzu, jak Ci się podoba rysunek i czy osiągnąłeś takie same efekty rysując razem ze mną. 🙂

 

Jak narysować oko? Kredki Faber-Castell
3.7 (73.33%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *