Jak narysować usta? Rysunek krok po kroku

W dzisiejszym artykule napiszę Ci, jak krok po kroku narysować usta z efektem realistycznym. Rysunek ust, podobnie jak rysunek oka, wymaga wprawy. Zaznaczanie światłocienia na wpływ na no, jak będzie wyglądał nasz rysunek. Pokażę Ci najprostszy i najszybszy sposób, jak narysować usta. 

Jeśli chcesz nauczyć się rysować oko, to zapraszam Cię to przeczytania artykułu: Rysunek oka krok po kroku.

Na początku, przed rysowaniem ust, proponuję Ci wziąć lusterko albo poszukać w Google zdjęcie ust i dokładnie się przyjrzeć ustom. Zauważ, że usta mają specyficzną strukturę, tzn. są lekko pomarszczone. Usta mają wypukłą budowę, co oznacza, że trzeba bardzo dużo zaznaczać światłocienia, aby nie wyszedł nam płaski rysunek.

Krok 1 Wstępny szkicRysunek ust

Przejrzałam w Internecie trochę tutoriali i w jednym z nich nauczyłam się, że warto zaznaczać sobie linie, aby zachować symetrię. Bardzo polecam Ci lekko naszkicować linie tak, aby nie pogubić się w proporcjach. Jeśli często nie rysujesz ust, to linie pomocnicze bardzo ułatwią Ci pracę nad rysunkiem. 

Zauważ też, że linia dolnej wargi jest lekko pofalowana i ma wgłębienia, a więc nie jest to prosta linia ani łuk. W tym etapie naszkicuj również zęby. Pewnie już dostrzegłeś, że zęby nie są prostymi kwadratami. 🙂 Zęby są ułożone w łuku, więc musimy to uwzględnić w naszym rysunku.

Ważne: Szkic stanowi bazę do Twojego rysunku, więc nie traktuj go powierzchownie i tak na oko. 🙂

Rysowanie ustKrok 2 Rysowanie struktury

Tak jak wcześniej wspomniałam, usta mają charakterystyczną jakby liniową strukturę. Kładziemy więc pierwszą warstwę struktury najtwardszym ołówkiem jaki masz (ja rysowałam 6H). Z racji tego, że usta są wypukłe to zaznacz linie jak południki na globusie. 🙂 

Jak narysować usta krok po krokuKrok 3 Zaznaczanie światłocienia

Zazwyczaj na dolnej wardze odbija się światło, więc narysuj kilka niesymetrycznych kwadracików na dolnej części ust.

Pamiętaj, że wewnętrzna część ust jest ciemniejsza, więc zmień ołówek np. na 1B lub 2B i stopniowo cieniuj górną wargę ust.

Kąciki ust są najbardziej przyciemnione. Zarysuj lekko cień pod dolną wargą.

Jak narysować ustaUżyj pędzelka, blendera albo wiszera do rozmycia dolnej i górnej wargi.

Następnie zacieniuj miękkim ołówkiem wewnętrzną stronę ust. 

Jeśli chodzi o pracę z ołówkami, to moim najlepszym sposobem jest rysowanie od najtwardszych do najmiększych ołówków. Oczywiście pamiętaj, żeby mocno nie dociskać ołówka, bo potem ciężko Ci będzie nakładać kolejne warstwy. 

Nie zapomnij o zacieniowaniu zębów.

Tutorial rysunku ustEtap 4. Od ogółu do szczegółu

W tym etapie bardzo ważną rolę pełni gumka w ołówku. Bardzo mi się przydaje podczas rysowania realistycznych prac. Mocno zatemperowaną końcówką gumki wymaż zagłębienia i zaznacz światłocień.

O sprawdzonych gumkach w ołówku napisałam tutaj: Gumka w ołówku, gumka chlebowa czy gumka czarna?

W końcowym etapie użyłam czarnej kredki Koh-i-noor. Ciemniejsze odcienie w załamaniach powoduje, że pozbywamy się płaskiego efektu naszego rysunku

Realistyczny rysunek ustEtap 5 Ostatnie poprawki

Spójrz na rysunek z jakiejś perspektywy i zobacz, czy jeszcze trzeba nad nim popracować i coś poprawić.

Jeśli długo pracujesz nad jakimś rysunkiem, to powinieneś odpocząć.

Długotrwałe skupianie się nad jedną pracą powoduje, że już nie jesteśmy efektywni i może nam się wydawać, że wszystko jest skończone. 🙂

Mam nadzieję, że krótki poradnik okazał się dla Ciebie pomocny i będziesz już wiedzieć, jak narysować usta. Jeśli udało Ci się uzyskać realistyczny efekt, to daj znać w komentarzu. 🙂

Jak narysować usta? Rysunek krok po kroku
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *