Jak przemalować meble na styl prowansalski?

Wnętrza w francuskim stylu są nie tylko eleganckie, ale również klimatyczne. Nic dziwnego, że takie aranżacje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Stworzenie ciekawego wystroju wymaga jednak sporego zaangażowania. Ważne jest to, aby zadbać nawet o najmniejsze detale. Wiele osób zastanawia się, jak pomalować meble na styl prowansalski. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Poniżej umieszczono kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością będą sporym wsparciem.

Czy warto samodzielnie przerobić meble?

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, czy samodzielne przerobienie na meble prowansalskie. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko to, w jaki sposób jest wykończona powierzchnia. Styl prowansalski przywołuje na myśl proste, a zarazem dekoracyjne formy. Są one wyjątkowo urokliwe i nieco romantyczne. Postarzenie typowo modernistycznych mebli nie ma większego sensu, ponieważ efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący.

Szafki, witryny i komody stylizowane na styl francuski sprawią, że w mieszkaniu zapanuje ciepły i przytulny klimat. Niestety dla wielu jest to zbyt duży wydatek. W takiej sytuacji dobrze jest wziąć pod uwagę malowanie oraz drobne zabiegi stylizacyjne. Dotyczy to jednak głównie mebli, które wpasowują się w wystrój prowansalski. Pewne jest to, że przeróbki na własną rękę pozwalają zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Niezbędna jest jednak rzetelność oraz cierpliwość.

Od czego zacząć?

Na starcie należy zdecydować, które meble zostaną przemalowane na styl francuski. Dobrze, jeśli wyróżniają się one nieprzeciętną jakością. Renowacja na kilka tygodni lub miesięcy nie ma żadnego sensu. Na uwagę zasługuje fakt, że naturalne drewno może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. Często bywa tak, że na pierwszy rzut oka wygląda na kompletnie zniszczone.

Bez większych trudności można przywrócić je do stanu użyteczności. Decyzji o wyrzuceniu starych mebli nie należy podejmować zbyt pochopnie. Być może wystarczy poświęcić kilka godzin, aby nadać wysłużonej szafie lub ławie nowe życie.

Istotne jest również to, aby zaopatrzyć się w potrzebne materiały oraz narzędzia. To właśnie dzięki nim realizacja prac będzie łatwiejsza. Wystarczy jedynie udać się do marketu budowlanego. Oczywiście niezbędne produkty można także zamówić przez internet. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy cenią sobie komfort – bez wychodzenia z domu można zaopatrzyć się we wszystkie towary.

Podczas malowania mebli przydatny jest:

 • drobnoziarnisty papier ścierny,
 • gruboziarnisty papier ścierny,
 • farba akrylowa/olejna/bejca,
 • lakier,
 • biała świeca,
 • folia zabezpieczająca powierzchnie,
 • taśmy malarskie,
 • podstawka do mieszania farb,
 • wałek,
 • pędzle,
 • ściereczki.

Jak przygotować powierzchnię?

Przed przystąpieniem do malowania należy dokładnie przygotować powierzchnię. Jest to niezbędne do tego, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Drewniane meble wymagają oczyszczenia z wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej użyć do tego szorstkiej gąbki. Nie ma konieczności stosowania specjalistycznych detergentów – zwykle całkowicie wystarczający jest płyn do mycia naczyń. Oczywiście warto jest uwzględnić czas schnięcia drewna (około 2-3 dni).

Kolejnym krokiem jest szlifowanie powierzchni. Należy zastosować tutaj papier ścierny. Powierzchnię wokół należy dokładnie zabezpieczyć. Nie można zapomnieć o wcześniejszym odkręceniu uchwytów. Na sam koniec należy odkurzyć mebel, a także pomieszczenie. Zaleca się również odtłuszczenie powierzchni przeznaczonej do malowania.

Jak pomalować powierzchnię?

Właściwie przygotowaną powierzchnię można pomalować w ekspresowym tempie. Farba akrylowa/olejna lub bejca powinna mieć jasny kolor, tak aby dobrze wpasować się w styl francuskim. Może okazać się, że osiągnięcie pełnego krycia nie będzie łatwe. W takiej sytuacji konieczne jest nałożenie 2-3 warstw.

Po nałożeniu pierwszej warstwy należy wybrać miejsce przetarć – nakładamy tam wosk. Następnie nakładamy kolejną warstwę farby, a postarzane miejsca delikatnie przecieramy papierem ściernym. Kolejny raz nakładamy wosk i aplikujemy trzecią warstwę farby. Całość pokrywamy lakierem o wykończeniu satynowym lub półmatowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *