Jak realistycznie narysować jabłko?

Rysunek jabłka to bardzo dobra nauka cieniowania i obserwacji szczegółów. Wbrew pozorom nie jest wcale trudno narysować jabłko. Wystarczy mieć dobre narzędzia do rysunku i dobrze się przypatrzeć. Możesz rysować jabłko z natury lub ze zdjęcia. Ja akurat pobrałam obrazek z Google i dzisiaj napiszę Ci, jak krok po kroku realistycznie narysować jabłko. 🙂 

Musiałam trochę wykonać rysunków jabłek, aby w końcu dojść do takiego etapu, jaki osiągnęłąm dzisiaj. Praktyka czyni mistrza, ale czasami rysując ciągle to samo gdzieś po drodze możemy robić błąd, którego nie dostrzegamy. Jeśli rysowałeś już jabłka i uważasz, że nadal jest coś nie tak, to weź kartkę papieru, kredki i ołówek. Zapraszam Cię do wykonania rysunku.

Co przygotować do realistycznego rysunku?

Rysunek jabłka

Przygotuj na początku papier (ja rysowałam w sketchbooku), mocno zatemperowane kredki (ja użyłam kredki DERWENT PROCOLOUR), gumkę w ołówku, gumkę automatyczną lub zwykłą, ołówek średniej miękkości

Temperówka też Ci będzie potrzebna, bo jednak odpowiednia ostrość grafitu to podstawa. 🙂

Na początku zaczynamy od szkicu. Jak widzisz na moim rysunku (po śladach startego grafitu gumką) trochę musiałam powalczyć z kształtem jabłka, zanim zostawiłam go w takiej postaci. 

Do rysunku dodałam małą gałązkę, aby przy okazji również poćwiczyć cieniowanie liści i gałązki. 

Twój szkic ma być podstawą do dalszego rysowania, więc późniejsze zmiany kształtu i układu rysunku będą raczej niemożliwe.

Wiadomo, że możesz korygować niektóre błędy gumką do ścierania, natomiast nie masz 100% pewności, że gumka wymaże Ci wszystko, czy zostawi ślady po kredkach lub ołówku.

Rysunek jabłka kredkami ołówkowymi

Jak narysować jabłko

Niektóre akcesoria ułatwiają pracę w rysunku. Jeśli chodzi o gumkę do ścierania, to kiedyś posiadałam jedynie tę podstawową, białą, prostokątną gumkę. Z czasem poznałam takie akcesoria, które pozwoliły mi osiągnąć lepsze efekty. Do nich zaliczam m.in. gumkę w ołówku.

O wszystkich rodzajach gumek do ścierania napisałam artykuł, więc jeśli chcesz poznać moją opinię na ten temat to kliknij: Gumka w ołówku, gumka chlebowa czy gumka czarna? 🙂

W kolejnym kroku wypełniłam rysunek kolorem. Na początku pokolorowałam liść i gałąź, a następnie jabłko.

Zauważ, w jaki sposób koloruję jabłko. Przede wszystkim – mocno zatemperowaną kredką, delikatnie w sposób liniowy, krótkimi ruchami.

Oczywiście później będziemy kłaść kolejne warstwy, ale póki co, trzeba nanieść podmalówek na bazie którego będziemy dalej rysować. 🙂

Jak realistycznie rysować jabłko

Kolejny krok rysunku jabłka, to cieniowanie kolorem. Już wcześniej zaznaczyłam sobie gdzie ma padać cień (po lewej stronie jabłka).

Przez nasze kreskowanie w drugim etapie pojawiły się nałożone przez siebie widoczne warstwy, ale właściwie nie ma czym się przejmować, bo tak, jak wspomniałam wcześniej – będziemy kłaść kolejną warstwę kredki. 

Przygotuj ciemniejszy odcień czerwieni. W miejscu, gdzie ma badać cień przyciśnij mocno kredkę i zakoloruj tę część. 

Żółty odcień naniosłam na miejsce, gdzie wyrasta ogonek jabłka. W tym właśnie wgłębionym środeczku zazwyczaj jest inny kolor jabłka: żółty, zielony, pomarańczowy albo jasno-różowy.

W rysunku jabłka nie polecam Ci używania jakichkolwiek specyfików do rozmazywania. W zależności od rodzaju, każde jabłko ma inną strukturę. Mimo to, struktura liniowa bardziej mnie przekonała i wygląda bardziej realistycznie w rysunku kredkami. 🙂

Rysunek jabłka

W następnym etapie kredką Sunset Gold rozjaśniłam niektóre części jabłka. Zauważ, że gdzieniegdzie w naszym rysunku zostały prześwity.

Nie ma sensu tego blenderować ani rozmazywać, ponieważ stracimy sens budowy skórki jabłka. 🙂

Kładziemy więc kolejną, jaśniejszą warstwę kredki w celu zapełnienia tych prześwitów. Dzięki temu nasze jabłko nie będzie w jednolitym kolorze i przede wszystkim pozbędziemy się płaskiego efektu. 

Możesz również użyć pomarańczowej lub jasno-fioletowej kredki. Pamiętaj tylko o tym, aby temperować kredki. Im cieńsza linia na rysunku, tym lepszy efekt.

 

Jak narysować jabłko

 

Lewą stronę jabłka zacieniowałam brązową kredką. Potem dodałam koloru Crimson Lake (kolor podobny do ciemnej purpury). Gdzieniegdzie dodałam znowu żółci. Używaj na zmianę tych kredek – do momentu, kiedy stwierdzisz, że osiągnąłeś to, co chciałeś. 🙂

W miejscu, gdzie pada cień, możesz docisnąć kredkę. Przy stosowaniu światłocieni musisz być konsekwentny, tzn. na początku cieniowania powinieneś już wiedzieć, gdzie ma padać cień a gdzie światło. Jeśli będziemy używać cieni trochę tu, trochę tam, to w końcu pogubimy się i suma summarum, nasz rysunek będzie płaski. 

Do rozjaśniania miejsc jabłka użyj gumki w ołówku. Gumkę można zatemperować tak, jak ołówek czy kredkę. Nie musi być ona zatemperowana na szpic. Wystarczy czubiaste zakończenie, aby wymazać niektóre części jabłka. Ja akurat użyłam gumki w ołówku Faber-Castell. Zachęcam Cię do nabycia, ponieważ jest bardzo praktyczna i dobrze wymazuje kredki.

Dokładna obserwacja daje lepsze efekty w rysunku

Rysunek jabłka krok po kroku

Po rozjaśnieniu rysunku jabłka możesz ponownie pokreskować skórkę jabłka, ale w ostatnim etapie zrób to za pomocą jednej długiej linii: od czubka jabłka do samego końca. 

Ja na końcu jeszcze raz dodałam trochę koloru żółtego, żeby zrobić naturalne przejścia tonalne w strukturze skórki.  

Od ogółu do szczegółu doszliśmy właściwie do końca. Mam nadzieję, że mój krótki poradnik jak narysować realistycznie jabłko trochę pomógł Ci uzyskać zadowalający efekt. 

Pamiętaj, że zwiększysz naturalistyczny efekt swojego rysunku poprzez obserwację. Jabłka dodatkowo mają małe białe kropki na skórce. Ja akurat tego nie uwzględniłam w rysunku, ale jeśli posiadasz biały żelopis, to jak najbardziej możesz spróbować dodać takie szczegóły. 🙂 

Jeśli już rysowałeś jabłko, to daj znać w komentarzu jak Ci poszło i jakie efekty uzyskałeś. 🙂

Jak realistycznie narysować jabłko?
5 (100%) 2 votes

2 thoughts on “Jak realistycznie narysować jabłko?

  • Od jakiegoś czasu szkicuje, ale chciałabym spróbować z kredkami. Jestem fanką pokazywania krok po kroku jak wykonać rysunek, nie po to by kopiować ale po to by się uczyć. Wciąż nie mogę przemóc się aby użyć kredek ale Twoje wiśnie i jabłko krok po kroku zdecydowanie mnie do tego zachęcają. Oby więcej takich 😉
    Pozdrawiam

    • Basia, na początku wcale nie będzie łatwo, ale z czasem nie będziesz żałować, że poświęciłaś czas na rysunki kredkami. Pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *