Jak zacząć malować farbami – poradnik dla początkującego Artysty!

Ten wpis dedykowany jest przede wszystkim dla osób, które chcą malować farbami akrylowymi, olejnymi lub akwarelowymi, ale nie wiedzą jak do tego się zabrać. Jeżeli kiedykolwiek praca z malowaniem sprawiała Ci przyjemność, ale myślisz że malarstwo na płótnie jest dużym wyzwaniem, to jesteś w błędzie. 🙂

Malarstwo na płótnie brzmi poważnie i zazwyczaj kojarzy się z arcy-pięknymi obrazami wiszącymi w galeriach, ale mało osób wie, że istnieje coś takiego, jak malarstwo amatorskie. Warto też pamiętać, że nie od razu Kraków zbudowano, a początki z malowaniem obrazów zawsze są i będą trudne (przynajmniej dla osób, które nie mają doszlifowanego talentu).  

Dobra orientacja 

jak zacząć malować farbami

Zanim pójdziesz do sklepu plastycznego, musisz określić, co chcesz malować. Pomyśl, jakie tematy Cię interesują i w jakim stylu. Nie decyduj się od razu np. na zestaw farb olejnych tylko dlatego, że mają ładne kolory, są w promocji lub polecane od koleżanek. 🙂

W pierwszej kolejności zapoznaj się z nimi pod kątem teoretycznym. Farby olejne w przeciwieństwie do farb akrylowych lub akwarelowych mają intensywny zapach. Jeżeli masz w domu małe dzieci lub osoby, które są wrażliwe na zapach farb, to zrezygnuj z farb olejnych. Jeśli lubisz farby szybko-schnące, to wybierz farby akwarelowe lub akryle.

Tematyka też jest ważna, tzn. jeśli lubisz malować pejzaże, to spróbuj malować farbami akwarelowymi. Akryle lub farby olejne oczywiście też się nadają, tylko po prostu osiągniesz inny efekt (bardziej intensywne kolory, inna struktura, itp.). 

Jeśli jesteś ciekawy, jak poszczególne farby sprawdzają się w praktyce, to kup mini zestaw farb akrylowych, akwareli lub farb olejnych i na płótnie niewielkiego rozmiaru sprawdź ich konsystencję, strukturę, sposób rozprowadzania. Wtedy już sam będziesz wiedział, jakie farby najbardziej Ci odpowiadają do nauki malowania.

Dobrze zaplanowany czas

Na naukę malowania trzeba poświęcić sporo czasu i mieć dużo cierpliwości. Jeśli chcesz, aby obraz był dokładny i spełniał Twoje oczekiwania, to musisz nad nim trochę posiedzieć. Nie da się obrazu namalować w godzinę i być zadowolonym z efektu. Jeśli więc jesteś osobą, która pracuje, studiuje lub się uczy, to wiedz, że 2-3 godziny dziennie przynajmniej 3 razy w tygodniu będziesz musiał poświęcić.

Malowanie z doskoku – 30 minut jednego dnia i 30 minut za tydzień niewiele Ci przyniesie efektów. Musisz zorganizować tak czas, aby na spokojnie nauczyć się malować. Pośpiech i brak koncentracji przyczynia się do powstawania bohomazów a nie obrazu WOW. 🙂 

Dobre, ale niedrogie akcesoria do malowania farbami 

Początkujący artysta musi zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do malowania, czyli: farby, pędzle, rozpuszczalnik, deskę malarską lub podobrazie, opcjonalnie sztalugę i paletę. Myślę, że na początku trzeba być ostrożnym z wydatkami. Nie warto inwestować w drogie farby, bo w końcu zaczynasz dopiero malować. W sklepach internetowych jest mnóstwo wyboru farb średniej klasy i na prawdę można nimi uzyskać ciekawe efekty. 

Dla tych, którzy zastanawiają się jakie farby wybrać, polecam przeczytać ten artykuł

Skąd wziąć inspiracje na malowanie? 

jak zaczac malowac farbami

Ten wątek już się przewijał kilka razy na moim blogu. Na początku najlepiej wybrać coś, co Cię w 100% interesuje.

Jeśli lubisz zwierzęta, zacznij od zwierząt. Jeżeli lubisz malować portrety, to spróbuj malować kogoś z rodziny lub znajomych. Jeśli chciałbyś zacząć od czegoś standardowego, to zacznij od kwiatów lub martwej natury.

Dla początkujących jednak, polecałabym najpierw zacząć od martwej natury, np. jabłuszek, dzbanków, filiżanek, itp. by móc poćwiczyć cieniowanie. Jeżeli jednak ten temat kompletnie Cię nie interesuje, to lepiej sobie odpuść. Nic na siłę – liczy się podejście do tematu. 🙂

Dobre nastawienie, czyli jak zacząć malować farbami i szybko się nie poddać

jak zacząć malować farbami

Nikt nie urodził się z warsztatem i nikt bez nauki nie namalował arcydzieła. Dla niektórych malowanie to zabawa albo forma terapii, gdzie można sobie pofantazjować. Dla innych jest to hobby, dzięki którym można udekorować mieszkanie. Dla reszty malarstwo jest czymś poważnym i wiąże z nim przyszłość.

Nieważne jak traktujesz malarstwo, ważne jest dobre nastawienie. Nie myśl, że nie dasz rady. Nie mów w połowie pracy, że obraz Ci nie wyjdzie. Najlepiej w ogóle nie myśleć o końcowym efekcie, tylko skupić się na samym procesie malowania.

Myślę, że dobre nastawienie to połowa sukcesu. Jeśli obraz faktycznie Ci nie wyjdzie, to wiedz, że czasu na pewno nie zmarnowałeś. To też jest dla Ciebie jakaś nauka 🙂

Jak zacząć malować farbami – poradnik dla początkującego Artysty!
5 (100%) 6 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *