Jaki klej najlepszy do decoupage?

Technika decoupage staje się coraz popularniejsza, a wykonywane nią zdobienia bardziej wymyślne i szczegółowe. To wciągająca metoda zdobnicza – po zapoznaniu się z jej podstawami, niejeden zgłębia bardziej skomplikowane tajniki. Pojawia się wtedy pytanie: jakie akcesoria wybrać? Zdecydowaną podstawą jest klej do decoupage – jak zweryfikować jego skuteczność i gdzie można się w niego zaopatrzyć?

Uniwersalne kleje do decoupage

Większość wykonywanych zdobień nie wymaga zastosowania specjalnych klejów do decoupage’u. Jednak nawet te uniwersalne kleje różnią się składem i funkcjami.

Kleje 2 i 3 w 1

Bardzo popularne są formuły 2 lub 3 w 1, zawierające nie tylko środek klejący, ale też lakier czy podkład. Tego typu kleje zapewniają trwałe połączenie nanoszonej grafiki z niemal każdą powierzchnią, nawet trudno przyczepną. Formuły mogą dawać efekt wykończenia satynowego, matowego czy połyskującego. Coraz więcej środków klejących służy też jako medium do przenoszenia obrazków nadrukowanych na papierze do transferu przy użyciu laserowych drukarek.

Kleje na bazie wody

To najpopularniejsze formuły używane do zdobienia przedmiotów cienkimi papierowymi serwetkami czy papierem ryżowym. Zwykłe kleje są zbyt gęste i mogą uszkodzić delikatną powierzchnię papieru, natomiast kleje na bazie wody są odpowiednio rozcieńczone i łatwo się je nakłada. Sprawdzają się na większości powierzchni, w tym na drewnie, ceramice czy  styropianie. Gdzie kupić taki klej do decoupage? Przykłady niedrogich i profesjonalnych rozwiązań znaleźć można w sklepie internetowym paperconcept.pl.

Formuły z dodatkiem werniksu

Przewagą klejów zawierających werniks nad zwykłymi środkami klejącymi jest tworzenie się dodatkowej warstwy ochronnej. Dzieje się tak dzięki połączeniu kleju z lakierem. Użycie takiego kleju jest łatwe i stosuje się go tak samo, jak jego klasyczne odpowiedniki. Nie jest on jednak odporny na wysokie temperatury, pod wpływem których topi się i klei. 

Uniwersalne kleje do decoupage zwykle sprawdzają się w większości przypadków. Kiedy jednak sięgnąć po klej do dekupażu dedykowany konkretnemu materiałowi?

Decoupage materiałów wymagających – jaki klej wybrać?

Decoupage to technika mająca szerokie zastosowanie, wykonywana na wielu skrajnie różnych materiałach o zupełnie innej strukturze i trwałości. Co za tym idzie, inny klej wykorzystamy przy obróbce delikatnych tkanin, a inny podczas dekoracji grubego drewna czy śliskiej świecy. Warto zwrócić uwagę na wybrany materiał bazowy i do niego dopasować pozostałe niezbędne zaopatrzenie.

Klej do świec

Podczas dekoracji świec warto użyć kleju stworzonego z myślą o wosku. Taki klej nie jest wcale droższy od uniwersalnego, a stanowi gwarancję trwałego przyklejenia serwetki do trudnej powierzchni. Dzięki temu można uniknąć takich działań niepożądanych jak spalanie się przyklejonej serwetki podczas palenia świeczki, nieprzyjemny zapach czy powstawanie dodatkowego dymu.

Klej do tkanin

Zdobienie dodatków i ozdób niekiedy nie wystarcza – niektórzy chcą cieszyć się także nietuzinkowymi ubraniami, obrusami czy pościelą. Klej do decoupage tkanin jest trwały i niezmywalny, dzięki czemu pokryte nim materiały bez problemu można prać w niskich temperaturach. Aby zwiększyć jego wytrzymałość, wystarczy wyprasować materiał po wyschnięciu na lewej stronie przez papier do pieczenia.

Kleje do złoceń, koralików i brokatu

Oprócz nanoszenia na różne przedmioty obrazków z papierowych serwetek, niektórzy uświetniają swoje dzieła dodatkowymi zdobieniami. Jedni idą w połysk, dobierając świecące koraliki czy brokatowe kleje, inni z kolei sięgają po efekt vintage, który wzmacniają złocenia czy spękania. 

W asortymencie wielu sklepów dostępne są kleje z brokatem, będące ciekawą alternatywą dla zwykłych, bezbarwnych produktów. Używa się ich jednak dokładnie tak samo, jak pozostałych alternatyw. Chcąc wykonać złocenia, należy natomiast przykleić specjalnym klejem złote płatki. Kupić można także formuły do przytwierdzania kamyków i koralików. 

Profesjonalne kleje do decoupage to gwarancja trwałości każdego pięknego przedmiotu, uświetnionego tą techniką. Ich cena nie jest wysoka, są też bardzo wydajne – warto więc rozwijać swoją pasję i  zaopatrzyć się w towar z wyższej półki!

1 thought on “Jaki klej najlepszy do decoupage?

  • Najlepsze kleje z jakimi się zetknęłam to kleje Daily Art – świetnie się z nimi pracuje zwłaszcza przy klejeniu serwetek. Serwetka nie marszczy się, nie drze, łatwo można ją wygładzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *