Łatwe rysunki: rysowanie wiśni krok po kroku


W rysunku, jak w życiu – czasami dopada nas rutyna. 🙂 Niektórym będzie ciężko uwierzyć, bo gdzieś krąży przekonanie, że artysta ma głowę pełną zdumiewających pomysłów. Wcale tak do końca nie jest. Jeśli tworzymy coś regularnie, uczymy się rysować, rysujemy portrety, malujemy pejzaże non stop, to przychodzi moment znudzenia i odkładania pewnych rzeczy na bok. 

łatwe rysunkiAby uzyskać zadowalające efekty w rysunku, trzeba systematycznie ćwiczyć. Odkładanie na bok rysowanie i powrót do niego za kilka tygodni, miesięcy nic dobrego nam nie daje.

Jeśli chcesz być dobry w rysunku, to musisz poświęcać na niego czas.

Łatwe rysunki wcale nie muszą być bohomazami. 🙂

Czasami warto coś naszkicować, narysować coś mniej ambitnego, niż siedzieć i czekać na wielką wenę twórczą. 

Łatwe rysunki – sposób na nudę

Dzisiaj pokażę Ci przykładowy rysunek, który możesz wykonać w dosłownie 20 min albo i krócej. Łatwe i szybkie rysunki mają dobre i słabe strony. Ważne jest to, że każdy rysunek może okazać się dla ciebie bardzo dobrą lekcją. Możesz zaobserwować takie szczegóły, na które być może nie zwróciłbyś uwagi przy rysunkach szczegółowych, które zajmują Ci kilka dni czasu.

Łatwe rysunki są zalecane nie tylko dla osób, które mają dosyć długotrwałego siedzenia nad hiperrealistycznymi pracami, ale także dla osób początkujących.

Kilka lat temu, kiedy zaczynałam przygodę z rysowaniem, to ledwie jeden rysunek skończyłam (portretowy 🙂 ), a zabierałam się za następny. Czasami zdarzało się tak, że trzy portrety dziennie zrobiłam, co oczywiście było moim błędem. Portrety zaliczają się do kategorii rysunków, dla których trzeba poświęcić czas! A co zaliczamy do rysunków łatwych, dla których nie trzeba rezerwować zbyt wiele czasu? Na przykład owoce i warzywa. 🙂 Pokażę Ci jak krok po kroku narysować wiśnię kredkami. 

W zależności od poziomu umiejętności rysowania, możesz rysować z pamięci lub ze zdjęcia. Jeśli nie masz możliwości pobrania zdjęcia z Internetu, to rysuj z wyobraźni. 😉 

Rysunek wiśni krok po kroku

1)łatwy rysunek Szkic

Przygotuj kartkę papieru, ołówek HB i kredki. Ja akurat rysowałam w szkicowniku Canson 100 g kredkami firmy Faber-Castell.

Blok Canson do rysowania i szkicowania (100 arkuszy), możesz kupić tutaj: http://katarzynatrochimiuk.pl/blok-canson-100ark.

Narysuj kontury wiśni i zaznacz plamy, czyli miejsca gdzie odbija się światło – dzięki temu pozbędziemy się płaskiego efektu.

 

 

łatwy rysunek2) Wypełnij kolorem

Pokoloruj kredkami wiśnie, nie zapomnij zostawić pustego miejsca na odbicie światła. Ja użyłam dwóch kredek do kolorowania wiśni, a potem wiszerem rozmazałam grafit. 

Dociśnij mocno kredkę w miejscach, gdzie pada cień, np. między wiśniami lub u dołu wisien. 

Jeśli chcesz znać dobre sposoby na cieniowanie w rysunku, to kliknij tutaj: Wiszer i blender – dwa sposoby na cieniowanie w rysunku.

 

 

3) Zaznacz światłocieńłatwy rysunek

Brązową i czarną kredką zaznacz miejsca gdzie pada cień.

Jeśli rysujesz ze zdjęcia to zaobserwuj gdzie jeszcze warto zaznaczyć światło, aby uzyskać efekt naturalistyczny. Jeśli rysujesz z pamięci, to wymaż gumką niektóre części wisien, aby nadać efekt światła. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się gumka w ołówku. 🙂

 

 

 

4) Ostatnie poprawki

łatwy rysunekW końcowej części rysunku możesz dodać więcej koloru brązowego lub czarnego. Ja użyłam czarny cienkopis, aby podkreślić wewnętrzną część lewej wiśni i ogonek prawej wiśni. 

Według uznania pokoloruj kredkami miejsca, gdzie jeszcze pada cień. 

Uważaj, aby nie nakładać wiele warstw kredek, bo możesz stracić efekt rysunku, a potem ciężko będzie Ci wymazać niektóre miejsca gumką. 

Twój rysunek musi być zaplanowany, a więc na początku etapu (podczas szkicowania) przemyśl, gdzie ma padać światło a gdzie zaznaczyć miejsca zacieniowane.

 

Daj znać w komentarzu, czy kiedykolwiek dopadła Cię rutyna w rysunku i czy zdecydowałeś się wykorzystać mój pomysł i narysować wiśnię. Łatwe rysunki możesz obejrzeć również w moim sketchbooku. 🙂 

 

Łatwe rysunki: rysowanie wiśni krok po kroku
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *