Łatwy portret jednym ołówkiem

Rysunki portretów należą do jednych z trudniejszych rysunków. Tutaj wchodzi w grę umiejętność w miarę realistycznego rysowania, zrobienia dobrej proporcji i właściwego cieniowania.

Jeżeli czytasz ten artykuł, to najwyraźniej chcesz zacząć rysować portrety. I dobrze! Nie musisz mieć dużego warsztatu, aby wykonać swój własny rysunek. Nie chcę Cię na początku zniechęcać, jednak pamiętaj, że aby osiągnąć bardzo realistyczny efekt, musisz takich portretów wykonać dziesiątki i w każdym z nich zrobić choć minimalny progres. 

Co muszę mieć, aby narysować portret?

Na początku nie musisz inwestować w drogi sprzęt, aby narysować portret. Wystarczy jeden ołówek średniej miękkości, kartka papieru i gumka do wymazywania. 🙂

Ołówek do rysowania portretów

jak narysować portret ołówkiemNie kupuj zestawów ołówków różnej twardości. Wyglądają one pięknie w opakowaniu i kuszą do zakupu, jednak wierz mi, że wszystkie ołówki nie przydadzą Ci się w praktyce.

Dla zaawansowanych rysowników wystarczy jedynie dwa lub trzy ołówki do wykonania realistycznego portretu. Jednak w tym artykule pokażę Ci, że fajny efekt można osiągnąć tylko jednym ołówkiem. Ja akurat użyłam zwykłego ołówka HB. 

Papier do rysowania portretów

Kartka papieru też ma znaczenie. Do rysowania portretów polecam Ci kupić papier o minimalnej gramaturze 100 g/m2. Wiadomo, że na początku rysowania portretów będziesz miał mnóstwo poprawek, wielokrotnie będziesz wymazywać gumką grafit, więc aby nie zrobić dziury w papierze – wybierz grubszą gramaturę. Ja akurat wykorzystałam do rysunku mój sketchbook Canson. 

Po za tym cieńsze papiery mogą odbić ołówek, a szkoda byłoby marnować czystych kartek. Pamiętaj także o tym, aby zapewnić sobie gładkie podłoże. Możesz kupić twardą podkładkę na rysunki (np. na Allegro). 

Gumka do wymazywania

gumka w ołówku faber-castell perfectionKolejne niezbędne narzędzie do rysunków portretu jest gumka. Bardzo Ci polecam gumkę w ołówku, która genialnie wymazuje szczegóły i dodaje efektu rozjaśniania cery, włosów, ust, oczu, i tak dalej. 🙂 

O wszystkich typach gumek napisałam oddzielny artykuł, więc jeśli zastanawiasz się co wybrać, to zapraszam Cię tutaj

Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj też, że efekt końcowy uzależniony jest także od narzędzi jakie wybierzesz. Nie oczekuj więc, że np. ołówkiem 2H uzyskasz głęboki i kontrastowy efekt. Ołówek ten należy do ołówków twardych i raczej ciężko Ci będzie uzyskać wyrazistość portretu. 

Jeśli więc szukasz ołówków, którymi zaczniesz rysować portrety, to zapraszam Cię TUTAJ, gdzie wybierzesz sobie coś dla siebie 😉 

Łatwy portret rysowany ołówkiem – od czego zacząć?

rysunek portretowy kobieta

No właśnie – artykuł miał być o łatwym rysunku portretowym, więc od czego zacząć? 

Po pierwsze znajdź zdjęcie modelki lub modela i wydrukuj je. Nie polecam Ci na początku rysować z telefonu lub komputera, bo będziesz musiał odmierzyć proporcje, zaznaczyć linie pomocnicze, itp.

Najlepiej aby model miał twarz skierowaną prosto, bo wtedy będzie nam po prostu łatwiej rysować i zwiększymy szansę na udany rysunek 🙂 Oczywiście polecam taki układ twarzy dla osób początkujących.

Fajnie, jeśli Twoja modelka będzie miała długie włosy. Wtedy będziesz mógł poćwiczyć rysunek włosów. Możesz wydrukować zdjęcie kolorowe albo w kolorze szarym – nie ma to większego znaczenia.

 

portret ołówkiem

Po drugie zmierz proporcje modelki i odwzorowuj to na kartce. Jak mierzyć proporcje? Ołówkiem. 🙂 I przykładowo: długość ołówka równa się wysokości twarzy. Albo ciut więcej niż 2/3 ołówka to szerokość twarzy.

Dlatego, jak wcześniej wspomniałam, ważne jest to, aby mieć wydrukowane zdjęcie przy sobie. Będzie Ci wtedy łatwiej i wygodniej.

W tym etapie robimy już wstępny szkic, także szkicuj lekko, abyś mógł ewentualnie wymazać gumką błędy.

 

jak narysować kobietę ołówkiem

Kolejną ważną rzeczą jest nakreślenie linii pomocniczych. Możesz nakreślić linie na swoim rysunku i na zdjęciu.

Wtedy będziesz wiedzieć, gdzie narysować oczy i jakiej będą one wielkości. Pozwolą  one zachować symetrię i proporcje twarzy. Linie pomocnicze możesz również mierzyć za pomocą ołówka. 

Kiedy już przygotujesz sobie wstępny szkic, to zacznij rysować oczy, nos, usta. Musisz dużo przyglądać się oryginałowi, aby przenieść to na papier. Nie poddawaj się, jeśli coś wyjdzie Ci koślawo. Możesz takich rysunków wykonać jeden dziennie – aż do znudzenia. Ważne, żeby nie rezygnować z rysowania mimo brzydkich efektów.

Jeszcze kilka słów o cieniowaniu. Do cieniowania użyłam wiszera Derwent. Co to jest i jak się go używa, napisałam w tym artykule. Do cieniowania możesz także użyć innych narzędzi, np. patyczka do uszu albo chusteczki. 

portret ołówkiem krok po kroku

Nanieś ołówek tam, gdzie miejsca są zaciemnione, np. pod łukiem brwiowym, w okolicach nosa i ust, a następnie rozmaż je wiszerem. Jeśli mocno zaciemnisz niektóre miejsca w rysunku, to spokojnie możesz je potem rozjaśnić gumką.

Pamiętaj też o miejscach, gdzie odbija się światło, np. w oczach. Tutaj rewelacyjnie sprawdzi się gumka w ołówku. Gumkę możesz temperować na ostry szpic i rozjaśniać w najmniejszych zakamarkach portretu. 

Światłocienie to ciągła zabawa. Rozjaśnianie, przyciemnianie  – i tak do uzyskania zadowalającego efektu. Podczas rysowania włosów, brwi lub rzęs pamiętaj, aby dobrze zatemperować ołówek. Włosy lub rzęsy są bardzo cienkie, wręcz niewidoczne, więc ta linia ołówka musi być również cienka.

Łatwy portret jednym ołówkiem nie zajmie Ci dużo czasu. Nie warto też się spieszyć. Rysunki wykonujesz dla siebie po to, aby poćwiczyć i udoskonalić swój warsztat. Rozłóż sobie rysowanie portretu na dwa lub trzy dni. Polecam Ci rysować tak często, jak tylko jest to możliwe. 

Rysunku portretu nie da się nauczyć w jeden dzień, tydzień lub miesiąc. Daj sobie czas, a efekty same przyjdą. 😉

Do rysunku dodałam także cienkopisy SAKURA, natomiast tło pokolorowałam kredkami KOH-i-NOOR Polycolor. Mimo, że podobizna mojego rysunku do oryginału jest bardzo niewielka (wciąż jeszcze się uczę), to i tak cieszy mnie to, że mogłam podjąć ten trud 😀 

Daj znać w komentarzu, czy byłeś zadowolony ze swojego pierwszego portretu i w jaki sposób nauczyłeś się rysować portrety. Metoda prób i błędów czy lekcje rysunku? 

portret kobiety ołówkiem i kredkami

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *