Mieszanie kolorów

Malowanie na płótnie wymaga nie tylko opanowania techniki, ale także umiejętności łączenia kolorów farb. Wiem, że nikt z nas nie lubi teorii, ale ten artykuł może bardzo wiele Ci pomóc. Napiszę Ci jak najprościej zapamiętać łączenie barw, żebyś mógł uzyskać pożądany efekt.

Barwy pełnią ważną rolę, bo dzięki nim nadajemy charakter obrazu. Kolory mówią nam o tym, czy obraz jest emocjonujący, łagodny czy refleksyjny. Kilka lat temu, kiedy zaczęłam przygodę z malarstwem na płótnie, to sporo eksperymentowałam łączenie farb na palecie. Dodawałam każdej farby po trochę, w efekcie czego nadal nie uzyskałam takiej barwy, jakiej chciałam. 🙂

Podstawowe barwy

Pamiętasz lekcje plastyki w podstawówce lub gimnazjum? Do podstawowych kolorów zaliczamy kolor czerwony, niebieski oraz żółty. To są barwy pierwotne, tzn. takie, których nie możemy uzyskać przez połączenie się innych kolorów. 

Jak mieszać farby?

Pomyśl sobie, że sklepy plastyczne oferują tylko podstawowe kolory. Twoim zadaniem jest mieszanie farb w ten sposób, żeby otrzymać inne, potrzebne odcienie. To się nazywa challenge. 🙂 Otrzymane odcienie nazywają się kolorami pochodnymi.

Pochodne barwy

Barwy pochodne

Barwa pochodna jest to taki kolor, który został otrzymany w wyniku połączenia się podstawowych kolorów. A oto efekty:

Przy połączeniu czerwieni i żółci uzyskujemy kolor pomarańczowy.

Przy połączeniu czerwieni i kolory niebieskiego otrzymujemy barwę fioletową.

Przy połączeniu koloru niebieskiego i żółtego otrzymujemy kolor zielony

Do naszej palety barw dodaliśmy: fiolet, zieleń i kolor pomarańczowy. I takim sposobem podwoiliśmy liczbę naszych kolorów. 🙂 Pamiętaj, że barwy podstawowe oraz barwy pochodne nazywamy barwami czystymi. 

Dopełniające się barwy

Jak łączyć barwyTeraz pokażę Ci jaki efekt możemy uzyskać łącząc ze sobą barwy podstawowe i barwy pochodne. Mieszamy czerwień z zielenią, żółć z fioletem oraz barwę niebieską z pomarańczową. 

Zmieszanie ze sobą tych kolorów powoduje, że dopełniają się do szarości, dlatego zostały tak nazwane. Dopełniające się barwy są przeciwieństwem barw czystych. 

Spotkałam się również z nazwą barw złamanych.  Taką nazwę może lepiej będzie Ci zapamiętać, bo zauważ że są to barwy schłodzone, smutne, stłumione. 

Wiedza na temat tych barw przydaje się szczególnie przy malowaniu perspektywy lub zaznaczaniu cienia

 

Barwy ciepłe a barwy zimneBarwy ciepłe i barwy zimne

Jak sama nazwa wskazuje barwy ciepłe kojarzą się z ciepłem i słońcem, natomiast barwy zimne – z chłodem i zachmurzeniem. 🙂

Barwy ciepłe to odcienie żółci i czerwieni. Są to barwy letnie, ciepłe, słoneczne. Taka kolorystyka działa na nas pobudzająco, poprawia samopoczucie.

Barwy zimne to odcienie niebieskiego oraz zieleni. Są to barwy uspakajające, łagodne, poprawiające koncentrację. Spotkałam się również ze stwierdzeniem, że są to barwy dalszej perspektywy. Odcieni niebieskiego używamy np. w pejzażach, w których chcemy ukazać dalszy plan, np. gór, lasów, trawy itp.

Kolor biały i kolor czarny

Mieszanie kolorów

Kolor biały i czarny służy nam do rozjaśniania lub przyciemniania innych kolorów. Jedynie kolor czarny możemy uzyskać poprzez połączenie barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej

Białym kolorem możesz rozjaśniać właściwie wszystkie kolory, np. łącząc czerwień z bielą otrzymujemy róż. W zależności od proporcji farb otrzymujemy jaśniejsze lub nasycone odcienie.

Mieszanie farby żółtej z farbą czarną spowoduje, że otrzymasz kolor oliwkowy. Jeśli połączysz czerń z czerwienią otrzymasz kolor burgundowy, natomiast przez połączenie koloru pomarańczowego i czerni uzyskasz kolor brązowy

Ciekawe jest to, że niektórzy artyści w ogóle nie używają farby białej. W moim przypadku taki kolor stanowi podstawę do malowania obrazu, ponieważ bardzo lubię jasne, pastelowe i ciepłe kolory.

Mam nadzieję, że teraz już znasz podstawy kolorystyki używanej w malarstwie i będziesz wiedział jak odpowiednio mieszać kolory. 🙂 

Mieszanie kolorów
4.1 (81.82%) 11 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *