Nauka rysowania i malowania dla dzieci – dlaczego warto zapisać dziecko na kurs plastyczny?

Drodzy rodzice, dziecko nie musi oznajmiać Wam o tym, że chce zapisać się na kurs z rysunku lub na kurs malarstwa. Przede wszystkim rodzice mają wpływ na kształtowanie i poszerzenie umiejętności ich dziecka.

Kurs rysowania i malowania nie jest tylko skierowany do dzieci, które mają talent albo posiadają nadzwyczajne zamiłowanie do kredek lub farb. Rysować oraz malować może każde dziecko i wbrew pozorom ćwiczenia plastyczne mają odbicie w ich późniejszym życiu. 🙂

10 powodów, dlaczego warto zapisać dziecko na kurs malowania i rysowania

Nauka malowania i rysowania dla dzieci

 1. Zajęcia plastyczne są zamiennikiem sprzętu elektronicznego, który hamuje rozwój dziecka. Telewizja, komputer czy telefony nie kształtują prawidłowo dziecka, a nawet ukazują treści, które mogą mieć kłopotliwe skutki w przyszłości. 
 2. Mieszanie i dobieranie kolorów farb na płótnie pobudza pozytywne emocje. Barwy ciepłe i zimne, kontrastowe i przygaszone wpływają na nasz nastrój.
 3. Zajęcia z rysunku i malarstwa wpływają na koncentrację oraz pamięć dziecka.
 4. Kurs uczy nawiązywania relacji z innymi dziećmi. Dzieci przebywające w jednej grupie posiadają wspólny temat i mogą wymieniać się swoim doświadczeniem. Mogą również wzajemnie sobie pomagać. Na kursie malowania lub rysunku prace nie są oceniane, więc nie ma rywalizacji. 
 5. Zajęcia plastyczne uczą cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Rysowanie czy malowanie na płótnie wymaga skupienia i motywacji do osiągnięcia końcowego efektu, a co najważniejsze: praca trwa nawet kilka godzin.
 6. Dziecko poszerza swoje umiejętności plastyczne, rozwija swoją kreatywność i wyobraźnię. Zajęcia motywują również do poszukiwania nowych pomysłów.
 7. Praca nad malowaniem lub rysowaniem uspokaja, łagodzi stres i negatywne uczucia
 8. Dziecko rozwija się manualnie, co jest przydatne w przyszłości, szczególnie w pracy zawodowej.
 9. Zajęcia plastyczne uczą dzieci obowiązków, organizacji czasu oraz systematyczności. Kurs dla dzieci jest ograniczony czasowo, więc dziecko ma motywację do tego, żeby skupić się na swojej pracy i maksymalnie wykorzystać czas. Po zakończonym kursie dzieci sprzątają po sobie, tzn. myją kubeczki i pędzelki.
 10. Najładniejsze prace możesz wykorzystać do udekorowania pokoju Twojego dziecka.

Komputer, smartphone, tablet vs. kurs rysowania i malowania

Kurs malowania i rysowania dla dzieciPamiętaj, że dla Ciebie, jako rodzica, kurs rysowania i malowania wiążę się nie tylko z wydaniem pieniędzy, ale także z poświęceniem czasu. Na pewno będziesz musiał zawieźć, przywieźć dziecko, pójść do sklepu plastycznego i kupić materiały, wyprać ubranka po farbach albo dopilnować terminów kursów.

Możesz wtedy pomyśleć, że lepiej jednak jest kupić blok rysunkowy i kredki i rysować z dzieckiem w domu. Pytanie tylko, czy dziecko będzie mogło się skupić nad pracą i czy będziesz w stanie przekazać mu wiedzę na temat malowania i rysowania

 

Niestety, rodzice zazwyczaj uszczęśliwiają dziecko telefonem, tabletem albo komputerem i myślą, że dla dziecka jest to 100% frajda.

Nie chcę Cię uświadamiać, że smartphone i inne pokusy elektroniczne nie rozwijają intelektualnie Twojego dziecka, ale pamiętaj, że zmiana otoczenia i przebywanie wśród rówieśników otworzy dziecko na świat.

Najczęstsze powody, dla których rodzice nie decydują się na zapisanie dziecka do szkółki plastycznej

Tak, jak wcześniej wspomniałam: zapisanie dziecka na kurs plastyczny nie zależy tylko i wyłącznie od niego. Dziecko nie musi wykazywać inicjatywy, aby rodzic mógł poczynić krok w tym kierunku. Czasami jednak zdarza się tak, że gdy dziecko wspomina o szkole plastycznej, to rodzic odmawia ze względu na: 

Nauka malowania i rysowania dla dzieci

 • finanse – dla niektórych  kurs jest stratą czasu, dla niektórych stratą pieniędzy. Musisz liczyć się z tym, że koszt kursu z malowania i rysowania nie kosztuje 1 zł jak smartphone z salonu komórkowego, a ponadto dziecko musi mieć zapewnione materiały plastyczne. 🙂 Koszt zajęć plastycznych zazwyczaj jest miesięczny lub jednorazowy przez określony czas.
 • czas – w tym przypadku komputer, smartphone czy tablet mają przewagę, ponieważ oddanie komputera w ręce Twojego dziecka nie zajmuje Ci wiele czasu. Zaprowadzenie (odbieranie) dziecka do (ze) szkoły wiąże się również z Twoim czasem. Mimo to, podkreślam, że kursy z malowania i rysowania dla dzieci, to nie jest szkoła podstawowa, gdzie trzeba chodzić 5 razy w tygodniu. Możesz wysyłać swoje dziecko na kurs, np. 2 razy w tygodniu po jednej lub po dwie godziny. Ponadto szkoły plastyczne oferują zajęcia również w sobotę
 • odpowiedzialność – zdaję sobie sprawę, że pracując osiem godzin dziennie ciężko jest zorganizować czas na kurs malowania i rysowania dla Twojego dziecka. Nakładając sobie dodatkowego obowiązku licz się z tym, że będziesz żyć na pełnych obrotach, aby wszystkiego dopilnować. Pomyśl jednak, że wszystko co robisz, jest dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Zorganizuj czas dla niego tak, aby jak najmniej albo w ogóle nie miało czasu pomyśleć w ciągu dnia o komputerze, smartphonie albo o tablecie. Dodaj dziecku obowiązków pozaszkolnych, aby mogło dzielić się z innymi rówieśnikami swoimi doświadczeniami nie tylko o grze komputerowej, albo filmiku na Youtube. Pamiętaj, że rodzice odpowiadają za rozwój dziecka, a ciągłe korzystanie z telefonów, laptopów i innych urządzeń – dobrze nie wróży na przyszłość.
 • brak wiedzy – Twoje dziecko na pewno Cię nie uświadomi jakie są korzyści uczęszczania na kurs malowania i rysunku. Podejrzewam, że bardzo mało dzieci mówi rodzicom: Zapisz mnie tu, bo to wpływa na mój rozwój i ćwiczy moją koncentrację i pamięć. 🙂 Sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Co dają mojemu dziecku zajęcia z malowania i rysowania? Musisz wiedzieć jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą ciągłe korzystanie z Internetu przez dzieci. Nie chodzi o to, żeby całkowicie odizolować go od wirtualnego świata, ale Ty jako rodzic powinieneś wiedzieć, ile czasu dziecko korzysta z elektronicznych urządzeń, a ile czasu spędza nad rzeczami, które wpływają na jego rozwój.

Jeśli myślisz, że zastąpisz kurs malarstwa i rysunku kartką papieru i kilkoma kredkami – to jesteś w błędzie. W domu dziecko jest rozproszone i nie poświęca pełnej uwagi. Po za tym dziecko przebywa wśród rówieśników, którzy tworzą przyjazne dla niego środowisko. 🙂 

W jakim wieku można zapisać dziecko na kurs z malarstwa i rysunku?  

Lekcje malarstwa i rysunku są skierowane nawet dla 3 latków. Wiek tak naprawdę nie ma znaczenia, natomiast im szybciej wyślesz dziecko na kurs, tym lepiej. Dziecko w wieku 15-17 lat określi już swoje zainteresowania, np. gra na gitarze, taniec, piłka nożna, itp., więc w tym przypadku zmuszanie go na kurs plastyczny jest bez sensu. 🙂

Ile kosztuje kurs z malarstwa i rysunku dla dzieci?

W zależności od szkoły oraz regionu koszty kursu z malowania i rysowania są zróżnicowane. Warto przeczytać ogłoszenia lub zadzwonić do biura szkół plastycznych i porównać ceny.

Sprawdź też opinie w Internecie na temat kursu, żebyś wiedział na co zwrócić uwagę.  Dowiedz się, czy koszt kursu obejmuje materiały, czy musisz sam je kupić. Koszt kursu rysowania i malowania w Lublinie zaczyna się od 30 zł/h. 

Jeśli już zapisałeś swoje dziecko na kurs plastyczny i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, to napisz komentarz pod artykułem. 🙂

Nauka rysowania i malowania dla dzieci – dlaczego warto zapisać dziecko na kurs plastyczny?
4.4 (88.57%) 7 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *