Oprawa obrazów, grafik, zdjęć i luster od A do Z [PORADNIK]

Bazując na naszym długoletnim doświadczeniu, przedstawię Wam użyteczny poradnik zawierający istotne wskazówki: jak przystąpić do oprawy obrazów, grafik, zdjęć i plakatów. Na co zwrócić uwagę, jaką ramę wybrać? Czy zastosować szybę zwykłą, antyrefleksyjną, a może muzealną, jaki kolor passe-partout dobrać?

Jaki wymiar ramy jest najczęściej wybierany?

Do każdego obrazu wybieramy ramę indywidualnie. Każda praca bez względu na to czy jest to obraz olejny na płótnie, czy na papierze (akwarela, grafika), czy zdjęcie zasługuje na właściwą, przemyślaną oprawę.

Rama powinna być wykonana do konkretnej pracy, aby dopasować właściwy wymiar i pasujący kolor.

Rama drewniana, aluminiowa czy fornirowana czeczotka?

W szerokie ramy drewniane najczęściej oprawiamy obrazy olejne na blejtramie. Do grafik, akwarel stosujemy również drewniane, ale węższe ramy, gdyż te prace wymagają jeszcze passe-partout.

Stare sentymentalne zdjęcia dobrze prezentują się w ramach fornirowanych, czeczotkach. Ramy aluminiowe wykonane z wysokiej jakości lekkich aluminiowych listew są najczęściej wybierane do oprawy plakatów i wydruków wielkoformatowych.

rama drewniana

Koszt oprawy – związany jest ściśle z kosztami użytych materiałów. Oprawa obrazu olejnego na blejtramie to koszt tylko i wyłącznie ramy. Natomiast prace ma papierze: grafiki, zdjęcia, mapy, akwarele wymagają nie tylko ramy, ale również szyby, passe-partout, zaplecka, są to dodatkowe elementy wpływające na koszty związane z oprawą.

Oprawa obrazów olejnych – jaką ramę wybrać?

Najbardziej właściwe są szersze ramy z głębszym felcem. Jeżeli kompozycja obrazu ma „zimne kolory” to najlepiej pasują srebrne, zmatowione nie błyszczące kolory. Do „ciepłych kolorów” obrazu zawsze pasują wszystkie odcienie złota.

Do obrazów nowoczesnych wybieramy płaskie, geometryczne profile ram. Do obrazów tradycyjnych sugerowałabym tradycyjne ramy z głębią, a najlepszymi kolorami to różne odcienie złota. Koszt oprawy obrazu olejnego zależy od szerokości profilu ramy, producenta i technologii wytworzenia. Ceny wahają się od 65,00 do 280,00 zł za jeden metr.

rama do obrazów olejnych

Ramy są wykonane z drewna i mogą być okleinowane, bejcowane czy też zdobione i złocone szlag metalem. Na specjalne zamówienie można ręcznie wykonać ramy owalne czy też z określonym ornamentem.

Oprawa grafik – czy oprawić tylko w ramę?

Grafika to praca na papierze, a więc wrażliwa na wahania temperatury, wilgotność, promienie UV . Z tego względu wymagane jest passe-partout, szyba, zaplecek. Zarówno rama jak i odpowiedni kolor passe-partout powinny współgrać z grafiką, aby stworzyć jednolitą całość.

ramki do grafik

Przy wyborze rodzaju ramy powinniśmy wziąć pod uwagę styl samej grafiki oraz charakter wnętrz, w którym będzie eksponowana.

Zdjęcia – w jakiej ramie będą się najlepiej prezentowały?

Czarne ramki do czarno-białych zdjęć są uniwersalnym rozwiązaniem, zapewniają elegancki, formalny wygląd. Do starych sentymentalnych fotografii w sepii proponujemy drewniane fornirowane ramy czeczotki.

ramki do oprawy zdjęć

Kolorowe zdjęcia warto oprawić w kolorowe ramki. Oprawione zdjęcia dodadzą osobistego charakteru wnętrza, w którym będą wyeksponowane.

Jak dobrać ramy do oprawy luster?

Do oprawy luster wybieramy szersze drewniane ramy. Lustro oprawione w piękną ramę możemy potraktować jako element dekoracyjny wystroju wnętrza.

Nowoczesny charakter wnętrza podkreśli lustro oprawione w płaskie, proste ramy w srebrnym metalicznym kolorze.

ramki do oprawy luster owalne

Innym, niebanalnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie kontrastu: lustro w szerokiej zdobionej ornamentami ramie w eklektycznym wnętrzu. Do oprawy luster proponujemy zawsze drewniane ramy, a ceny wzorów ram kształtują się od 70,0 do 195,0 zł za metr oprawionego lustra.

Najciekawsze wzory są wykonane z listew włoskich i amerykańskich..

Plakat – jaką wybrać ramę?

Do oprawy plakatów sugerujemy ramki aluminiowe. Wąski profil ramy stanowi tylko zamknięcie , a właściwie dobrany kolor może podkreślić, wyciągnąć najważniejsze elementy w oprawianym plakacie.

ramki do oprawy plakatów

Ze względów bezpieczeństwa proponujemy oprawę z pleksi, które jest nietłukące.

Mapa – w jaką oprawić ramę?

Najczęściej klienci oprawiają stare historyczne mapy i wtedy wybieramy tradycyjne drewniane ramy, lub fornirowane czeczotki. Przy starych, cennych pracach istotne jest zastosowanie bez kwasowego passe-partout i szyby muzealnej, która chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

oprawa map

Koszt takiej listwy wynosi od: 80,0 zł do 135,0 zł za metr oprawy.

Jak wybrać ramę do oprawy papirusów?

Papirus – wymaga specjalnej oprawy. Proponujemy ramy w złotym spatynowanym kolorze z egipskimi wzorami. Aby pokazać całą strukturę papirusu, jego postrzępione brzegi powinniśmy wyeksponować go na szerokiej formatce passe-partout w odpowiednio dobranym kolorze i wstawiamy do ramki.

oprawa papirusa

Koszt takiej ramki wynosi od 70,0 do 130,0 zł.

Batik – jaką wybrać ramę?

Oprawiany batik powinien być naklejony specjalnym delikatnym klejem na formatkę passe-partout. Kolory drewnianych ramek to różne odcienie szarości, srebro i czasami delikatny złoty kolor.

oprawa batika

Ceny ramek do batików wahają się od: 65,0 zł do 120,0zł.

Jak wybrać ramki do oprawy przestrzennej?

Do oprawy przestrzennej stosujemy specjalne ramy aby oprawiony obiekt (koszulka, medal) pokazywała trójwymiarowość obiektu. Taka ramka ma zazwyczaj 3 cm głębokości pomiędzy szybą a zapleckiem ramki.

Oprawione obiekty powinny być w sposób niewidoczny zamontowane do zaplecka.

Artykuł opracował przy współpracą z firmą Norland Warszawa zajmującą się oprawą obrazów, zdjęć i grafik.
Strona www: http://oprawanorland.pl/
Adres: ul. Zwycięzców 28 / 14, Warszawa, tel: 22 617-3461

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *