Prezent dla świadkowej – szkatułka drewniana DECOUPAGE

Praca z decoupage należy do jednych z przyjemnych, kreatywnych i relaksujących form spędzenia czasu, ale nie da się ukryć, że do tego trzeba mieć cierpliwość i precyzyjną rękę. Dodatkowo należy trochę mieć wyobraźni, aby dobrze zaprojektować rękodzieło i aby nie wyglądało, jak praca plastyczna przedszkolaka. Ostatnio miałam przyjemność zrealizować szkatułkę w formie książki dla świadkowej. 

Jaki prezent dla świadkowej?

Karykatury albo rysunki wykonane ołówkiem jako prezent dla świadków albo rodziców Pary Młodej robią się bardzo powszechne i z czasem stracą swój blask.

Coraz częściej Narzeczeni szukają czegoś, co jest niepowtarzalne, praktyczne i coś, co wywoła na twarzy odbiorców uśmiech. Zaprojektowany przeze mnie prezent miał na celu spełnić funkcję nie tylko pożyteczną, ale także także przynieść garść pozytywnych emocji. 

Postanowiłam więc wykonać szkatułkę zamykaną na kluczyk w formie książki. Pudełko jest wykonane z drewna sosnowego i ma stabilną konstrukcję. Szkatułka jest spersonalizowana i wykonana w wybranym stylu.  

Jeżeli jesteś zainteresowany takim prezentem dla świadkowej, to zapraszam do kontaktu: artkatarzynaduda@gmail.com

Szkatułka decoupage – książka, której nikt nie ma!

prezent dla świadkowej

Szkatułka – prezent dla Świadkowej

Wykonanie takiej szkatułki zajęło mi kilka dni. Trzeba także doliczyć czas na schnięcie farby i lakieru. Do szkatułki dodałam także karty ze zdjęciami o wym. 10×10 cm.

Do kart dołączyłam sentencje/cytaty z piosenek i utworów literackich. Dodałam do nich także kilka dekorów, aby wzbogacić wygląd takiej kartki.

Co było mi potrzebne do wykonania szkatułki decoupage?

 • wyrób drewniany w formie książki 17×21 cm z kluczykiem,
 • serwetki do decoupage,
 • dekory (cekiny, kryształki samoprzylepne, chwost, metalowe narożniki (jasne złoto), taśmy dekoracyjne),
 • napisy, ramki z płyty HDF, szablon-maska z przezroczystej folii,
 • klej z werniksem, lakier samopoziomujący,
 • pędzel, farba biała akrylowa,
 • nożyk, nożyczki.

Co było mi potrzebne do wykonania kart ze zdjęciami?

 • papier dekoracyjny w róże,
 • papier biały gr. 250 g/m2,
 • zdjęcia wym. 10×10 cm,
 • cienkopisy Sagura Pigma Micron,
 • dekory,
 • linijka, nożyczki, taśma dwustronnie klejąca

Na początku pomalowałam całe pudełko białą akrylową farbą. Zrobiłam dwie warstwy tak, aby szkatułka nie miała prześwitów. Po całkowitym wyschnięciu farby, przeszłam do metody serwetkowania. Wybrałam wzór w ornamenty, bo wydawał mi się elegancki i pasujący do reszty.

Pomyślałam, że ozdobię tylko zewnętrzną część książki tak, aby miała efekt okładki. Najpierw wycięłam odpowiedni rozmiar serwetki i odkleiłam trzy warstwy. Następnie posmarowałam przednią część serwetki klejem z werniksem. Dodałam tu trochę wody tak, aby serwetka rozprowadziła się gładko na powierzchni pudełka.

Przyznam szczerze, że tutaj trzeba zachować maksymalną dokładność. Największą trudność sprawiało mi pozbycie się pęcherzyków spod serwetki. Cóż, serwetka nie rozprowadziła się na gładko w 100%, tutaj naprawdę trzeba zachować 100% szwajcarską precyzję. 

szkatułka dla świadkowej

Karty ze zdjęciami i cytatami

W tym etapie należy pamiętać o tym, aby serwetkę smarować od środka do zewnętrznej części. Dzięki temu można uniknąć falowań albo tych pęcherzyków, które niezbyt przyjemnie wyglądają. 

Po serwetkowaniu przyszedł czas na ozdobienie środka pudełka. Wykorzystałam do tego szablon- maskę z przezroczystej folii. Wybrałam wzór ze słowami, które idealnie pasują do takiego przyjacielskiego klimatu. W końcu świadkowa zazwyczaj jest bliską przyjaciółką Panny Młodej, więc takie hasła są jak najbardziej OK.

Do szablonu przygotowałam farby akrylowe o kolorze morskiego błękitu. Próbowałam wcześniej zrobić takie litery markerami alkoholowymi, ale tusz z pisaków uciekał mi poza szablon i wychodziły nieestetyczne plamy. 

Po prawej stronie wykonałam szkic Świadkowej, a następnie przymocowałam dekoracyjną ramkę z motylem o wym. 6×6 cm. Ramkę wcześniej też pomalowałam, bo była wykonana z płyty HDF i nie miała żadnego koloru. 

Swoją drogą doceniam wyroby drewniane i inne dekory za to, że jest możliwość wykonania takiego dzieła, jakiego potrzebujemy. Dobrze, że w sklepach są dostępne tego typu rzeczy, bo inaczej bylibyśmy skazani na fabryczne produkty. 🙂

Pod zdjęciem znalazła się także dedykacja. Co do kart ze zdjęciami, to tutaj było trochę żmudnej roboty. Na początku wycięłam karty o takim samym formacie. Jeżeli posiadacie gilotynę do papieru, to tutaj jak najbardziej się sprawdzi! Następnie przykleiłam wybrane przez Panną Młodą zdjęcia o wym. 10×10 cm. 

Potem zostały dekory i sentencje lub ulubione cytaty do napisania. Teksty pisałam własnoręcznie cienkopisami Sakura Pigma Micron. Cienkopisy sprawdzają się naprawdę świetnie w praktyce i nie miałam obaw, że podczas pisania cienkopis odmówi mi posłuszeństwa. 

Im więcej zdjęć, tym lepiej, ale nie ma co szaleć, aby nie zanudzić naszego odbiorcy. Kartki są o tyle fajne, że można je przyklejać wszędzie: na tablicy, na lodówce albo na ścianie. 

Drewniana szkatułka – miejsce na biżuterię, zdjęcia i drobiazgi

Największym atutem prezentu dla świadkowej jest to, że można książkę spersonalizować i wykonać ją w takim stylu, jakim chcesz. Ciężko jest znaleźć w sklepie lub Internecie prezent, który odpowiada 100% naszym potrzebom.

prezent szkatułka dla świadkowej

Szkatułka z portretem Świadkowej

Ja akurat często tak miałam, np. w momencie szukania odpowiednich mebli do mieszkania. I zamiast stolika dębowego o średnicy 60 cm trafiał mi się stolik dębowy o średnicy 50 cm.

Podobnie jest w szukaniu prezentów. Jeśli wiemy, że nasza bliska osoba lubi kolor różowy i chcemy kupić jej np. różowe pudełko, to zdarza się, że takiego pudełka w takim kolorze akurat nie ma.

Jesteśmy wtedy w kropce i zmieniamy plany, kupujemy coś innego, tracimy czas, itp. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup na specjalnie zamówienie. 🙂

Szkatułka służy do przechowywania biżuterii, zdjęć, listów, a także pieniędzy. Bransoletka, pierścionki, zegarki także się tu zmieszczą. Pudełko jest zamykane na kluczyk, więc świetnie sprawi się też w roli sejfu.

Po za tym można przechowywać tu inne drobiazgi, typu pasmanterię lub dekory. Drewniana i stabilna konstrukcja zapewnia, że szkatułka posłuży nam na wiele lat.

Książkę decoupage można spersonalizować, dodać także zdjęcie albo ulubiony napis. Ja wykonałam szkatułkę w stylu glamour, dodałam złote i błyszczące dekory i dodatkowo metodą serwetkowania zrobiłam okładkę. Szkatułki na zamówienie można wykonać także na inne sposoby. 

Jeśli szukasz więc oryginalnego pomysłu na prezent dla Świadkowej lub Świadka, to zapraszam Cię do kontaktu: artkatarzynaduda@gmail.com 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *