Proste kolorowanki dla dzieci. Nauka rysowania dla najmłodszych

Kolorowanki są przeznaczone dla dzieci właściwie w każdym wieku. Zauważ, że nawet dorośli często korzystają z kolorowanek, które w jakiś sposób uspokajają i pomagają się odstresować w codziennym życiu.

Kolorowanki dla dzieci do bardzo dobry sposób na nudę.  Dzisiaj priorytetem dla najmłodszych nie są klocki, ani puzzle, tylko sprzęty elektroniczne. A więc kolorowanki  mogą okazać się dobrym zamiennikiem telefonu, tabletu albo komputera

W jakim celu kupuje się dziecku kolorowanki?Kolorowanki dla dzieci

Pamiętaj, że kolorowanki to nie jest tylko zabawa, która nic nie wniesie do życia Twojego dziecka. Kolorowanka ma na celu przede wszystkim intelektualnie rozwijać najmłodszych.

Ponadto kolorowanki dla dzieci uczą koordynacji ruchów dłoni, precyzji i skupienia. Im wcześniej dziecko nauczy się trzymać dokładnie kredkę lub ołówek, tym lepiej. Częstotliwość kolorowania ma wpływ również na naukę pisania, ponieważ dziecko uczy się kontrolować ruchy dłoni.  

Kolorowanki uczą również cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Nie jest łatwo szybko i ładnie pokolorować obrazek. Ty, jako rodzic, powinieneś dopilnować, aby dziecko nie podchodziło do pracy kolorowania byle jak. Podpowiedz dziecku, aby dziecko nie wychodziło za linię kolorowanki.

Dzięki kolorowankom Twoje dziecko może poznać nazwy kolorów, kształtów, zwierząt i roślin. Ważne jest również to, abyś wiedział, że kolorowanki również wpływają na kreatywność i wyobraźnię Twojego dziecka. 

Skąd wziąć najlepsze kolorowanki dla dzieci?

Minionek PuzzleTemat kolorowanek jest bardzo, bardzo szeroki. Dzisiaj nie jest trudno znaleźć coś dla Twojego dziecka. Dla maluchów, które jeszcze nie potrafią określić swoich zainteresowań polecam proste, jednoelementowe kolorowanki np. z misiem albo kwiatkami. Jeśli Twoje dziecko ogląda już bajki, to zapytaj, jaka postać z bajki najbardziej mu się podoba.

Istnieją kolorowanki z gotowym wzorcem, które pokazują, jakie kolory użyć do danego obrazka. Moim zdaniem lepiej jest jednak przygotować dziecku kolorowanki bez przykładowego schematu postępowania. W ten sposób dziecko ćwiczy wyobraźnię. Możesz wtedy sprawdzić, jakie kolory dominują w rysunkach Twojego dziecka: zimne i smutne, czy ciepłe i pogodne. 

Nie musisz jechać do sklepu lub księgarni, aby kupić kolorowanki. W Internecie znajdziesz kolorowanki o szerokiej tematyce, za które nie zapłacisz ani grosza. Niestety, ceny kolorowanek w sklepach zazwyczaj uzależnione są od okładek a nie od tego, co znajduje się wewnątrz. 

Aby znaleźć odpowiednią kolorowankę, musisz mieć 5 min wolnego czasu i sprawną drukarkę. 🙂 Przygotowałam kilka bezpłatnych kolorowanek dla Twojego dziecka. Oszczędzasz czas i pieniądze

Jeżeli Twoje dziecko lubi bajkę o Minionkach, to koniecznie wydrukuj kilka tematycznych kolorowanek. Aby pobrać za darmo pobrać kolorowankę, kliknij tutaj: Kolorowanka Minionki

Pozostałe kolorowanki możesz pobrać tutaj: Kolorowanki dla najmłodszych.

5 sposobów, aby zachęcić dziecko do kolorowania

Jeżeli Twoje dziecko kompletnie nie jest zainteresowane kolorowankami, to spróbuj je przekonać. Jeśli wykażesz bierną postawę i po prostu odpuścisz, to zbyt wiele nie zyskasz. Kolorowanki są jednym ze sposobów na kształcenie dziecka.

Ciężko jest zmotywować dziecko do kolorowania obrazków, jeśli po prostu tego nie lubi. Myślę jednak, że wszystko zależy od podejścia i przedstawienia sytuacji.

Kolorowanki nie są tylko dla osób spokojnych, grzecznych i dla tych, którą potrafią 45 minut siedzieć w jednym miejscu. Jeśli Twoje dziecko jest dynamiczne, lubi biegać i hałasować, to spróbuj użyć odpowiednich argumentów. Oto 5 sposobów na to, aby  zmobilizować dziecko do kolorowanek:

  • Zapytaj, jaką postać z bajki najbardziej lubi (McQueen, Minionki, Spiderman, itp.). Dzieci lubią mieć zabawki z ulubioną postacią, więc również będą posiadać rysunki ze swoimi faworytami. 
  • Kup różne kredki, flamastry, zakreślacze. Jeżeli dziecko posiada w zestawie 5 kredek o standardowych kolorach, to najprawdopodobniej szybko znudzą mu się takie akcesoria do kolorowania. Fajnie, jeśli urozmaicisz narzędzia pracy dla dziecka. 

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie kredki dla Twojego dziecka i poznać ich cenę, to zapraszam Cię tutaj: Tanie kredki – lista TOP 10

  • Stwórz album z najlepszymi obrazkami. Możesz wymyślić dwa lub trzy zdania i zapisać obok obrazka. Dzięki temu Twoje dziecko będzie miało książeczkę własnego autorstwa.
  • Nauka rysowania dla dzieciZorganizuj galerię obrazków dla Twojego dziecka. Zawieś na ścianie lub tablicy korkowej najlepsze prace Twojego dziecka. Dziecko będzie mogło pochwalić się pracami swojemu rodzeństwu, swoim dziadkom lum kolegom. Takie pochwały zmotywują go do dalszego tworzenia. 🙂
  • Czasami dziecko ma milion wymówek, zadaje setki tysięcy pytań tylko po to, aby wymigać się od kolorowanek. Warto postawić dziecko przed faktem dokonanym. Przygotuj kilka kolorowanek i kredki. Powiedz dziecku, że wszystkie zabawki i akcesoria trzeba wykorzystać, aby móc kupić kolejne. A więc jeśli Twoje dziecko ma już wypatrzoną zabawkę ze sklepu i bardzo chce ją mieć, to w pierwszej kolejności zorganizuj lekcje kolorowania. Jeśli Twoje dziecko pokoloruje starannie obrazki, to możesz kupić tę wyłowioną zabawkę . 😀

Pamiętaj, że kolorowanka to nie jest obowiązek i nie wpływa znacząco na zachowanie i umiejętności Twojego dziecka. Nie zrzucaj wszystkiego na przedszkole lub szkołę i nie myśl, że tam wszystkiego nauczą. Ty również pełnisz rolę nauczyciela swojego dziecka. 🙂

 

Zapraszam Cię również do przeczytania artykułu, w którym napisałam dlaczego warto zapisać dziecko na kurs plastyczny. Jeśli masz jakieś wybrane tematy kolorowanek, które chciałbyś wydrukować dla swojego dziecka, to daj znać w komentarzu. 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *