Rysunek kropli wody kredkami Faber-Castell

Dzisiaj napiszę Wam trochę o etapach mojego szczegółowego rysunku. Zainspirowało mnie zdjęcie ze szklanką wody, plasterkami cytryny i kostkami lodu rzuconymi do szklanki. Pomyślałam, że dodam trochę dynamicznego charakteru w moim sketchbooku, a przy okazji poćwiczę szczegółowe rysowanie. Przyznam się, że nigdy wcześniej nie miałam okazji rysować kredkami kropli wody, więc potraktowałam ten rysunek jako wyzwanie. 🙂

Aby rysować realistycznie, trzeba zainwestować w dobre narzędzia. Jeśli chcesz kupić kredki bardzo dobrej jakości, to kliknij tutaj: http://katarzynatrochimiuk.pl/kredki-faber-castell 🙂

Szkic, czyli baza naszego rysunku

Rysunek wodyWielokrotnie podkreślam, że szkic to podstawa i grunt na którym będziemy dalej pracować. Ważne jest to, aby szkicować lekko ołówkiem, aby potem można było wymazać gumką nasze błędy w rysunku.

Ten etap rysowania nie był dla mnie trudny i myślę, że dla początkujących osób też nie powinien sprawiać kłopotów. Ołówkiem 5H naszkicowałam lekko szklankę i rozpryskującą wodę nad szklanką. 

Krople są nieregularne, tzn. każda kropla ma inny kształt w wielkość. Podczas rysowania konturów warto najpierw zaobserwować kształt poszczególnych elementów. Zauważ, że woda nie ma ostrych brzegów, wszystkie krople albo większe cząstki wody są zaokrąglone.

Na pierwszy rzut oka cytryna wydaje się być prosta do narysowania, ale też ma swoje szczegóły, które warto uwzględnić. Dzięki szczegółom możemy uzyskać lepszy efekt w naszym rysunku.

Cytryna ma miąższ w kształcie zaokrąglonych trójkątów, a jej struktura przypomina małe bąbelki. Ważną rzeczą jest też to, że brzeg przekrojonej cytryny nie jest linią prostą, tzn. miąższ jest jakby poszarpany. 🙂 

Długo przyglądałam się tej szklance (ze zdjęcia) i zastanawiałam się, czy są tam kostki lodu, czy tylko woda musująca, a może to złudzenie optyczne? W każdym razie chciałam, aby rysunek przynajmniej przypominał roztopione kostki lodu w szklance. 😀 

Kolorowanie kredkami

Jak narysować wodę

Ten etap wymaga koncentracji, bo od koloru kredek zależy, czy Twój rysunek nabierze realistycznych efektów. W tym przypadku kłania się nauka światłocienia. 🙂

Zauważ, że krople wody to nie tylko niebiesko-szare kropki. Krople muszą nabrać efektu głębi, a żeby to zrobić, należy zaznaczyć, gdzie pada światło, a gdzie cień. Dolna część kropli jest ciemniejsza od górnej.

Warto też przyłożyć się do tych najmniejszych kropelek. Tutaj również użyłam dwóch niebieskich kredek: jaśniejszej i ciemniejszej. Przy łączeniu ze sobą kolorów trzeba pamiętać o przejściach tonalnych, tzn. tak dobierać kredki, aby nie było dużego kontrastu i odcięcia.

Rysunek kolorowałam kredkami Faber-Castell Zamek 48 k. Bardzo dobrze mi się z nimi pracuje ze względu na ich miękkość i łatwość łączenia kolorów. Gumka w ołówku w tym rysunku również była przydatna. Ja akurat wykorzystałam gumkę również z Faber-Castell i świetnie wymazywała grafit kredki.

Jeśli chodzi o skórkę cytryny, to zobacz, że nie jest ona idealnie żółta – gdzieniegdzie pada cień, więc też w rysunku również trzeba to uwzględnić. 

Z lewej  strony szklanki dodałam dwie spływające krople, aby nadać rysunkowi naturalistycznego rezultatu. 

Musisz wiedzieć, że przy rysowaniu drobiazgów trzeba mieć mocno zatemperowane kredki. W przeciwnym wypadku nie uzyskasz takich efektów, jakich byś chciał. 🙂 

Ostatnia prosta

Jak narysować wodę

Właściwie to rysunek nie zajął mi wiele czasu. Ok. 2 godziny. Rysowałam na małym formacie A5, był to jeden element (szklanka wody z cytryną), a po za tym używałam małą ilość kredek. 

Im więcej szczegółów, tym praca jest bardziej pracochłonna. Rysunki szczegółowe wymagają nie tylko poświęcenia czasu, ale także cierpliwości i skupienia. 

Mój rysunek akurat wymagał dużej koncentracji i obserwacji kolorów i światłocienia. Ciężko też było wyczuć co jest w środku szklanki: roztopione kostki lodu czy musująca woda. 

Dobre jakościowo zdjęcie ułatwi Ci pracę w rysunku. A więc jeżeli chcesz cokolwiek narysować, to pamiętaj, żeby szukać zdjęć z wysoką jakością, abyś po przybliżeniu mógł przyjrzeć się dokładnie, a nie domyślać się. 

Jeżeli chcesz znaleźć odpowiednie dla siebie kredki, to zerknij na artykuł: Tanie kredki – lista TOP 10. W skrócie napisałam jakie kredki i za ile możesz kupić. 🙂

Jeśli już wykonałeś podobny rysunek lub jeżeli zachęciłam Cię do jego wykonania, to daj znać w komentarzu jak Ci poszło. 😉

Rysunek kropli wody kredkami Faber-Castell
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *