Co to jest ART Deco i jak rozpoznać ten styl?

W przypadku stylu art deco niezwykle ważne jest dbanie o każdy element aranżacji. Nie ma w nim miejsca na sięganie po taniość i niską jakość. Art deco jest sztuką, która polega na umiejętnym łączeniu wielu elementów w jedną, spójną całość. Dbanie zarówno o estetykę i wyrafinowany kunszt, jak również o funkcjonalność. Jeśli ktoś pragnie urządzić swoje wnętrze zgodnie z wyznacznikami art deco, to musi liczyć się z tym, że styl ten wymaga odpowiedniej przestrzeni. Najlepiej prezentuje się w obszernym apartamencie czy kamienicy z wysokim stropem.

Co to jest art deco?

Styl art deco pojawił się na początku XX wieku, a jego rozkwit przypada na lata 1919-1939. Jest to jeden z najkrócej trwających stylów we wzornictwie, który zakończył się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Coraz bardziej wraca jednak do łask, szczególnie wśród miłośników dekorowania. W stylu art deco dąży się do uzyskania jak najlepszej symetrii i spójności. Sięga się po wysokiej jakości materiały, które są następnie poddawane wysokogatunkowej obróbce. Prym wiedzie stonowana i jednolita kolorystyka. Królują przede wszystkim szarości i biele, a w dalszej kolejności brązy i czerń. Art deco można poznać po geometrycznych kształtach i prostych formach.

Charakterystyczne dla tego stylu wnętrzarskiego jest dbanie o detale i drobiazgi. Jeśli komuś podoba się połączenie starego z nowym, czyli antyków z nowoczesnością, to jak najbardziej odnajdzie się we wnętrzach urządzonych zgodnie z wyznacznikami stylu art deco. Meble art deco można poznać po prostych i kanciastych kształtach, chociaż nie brakuje też takich o łagodnych łukach, co pozwala na uzyskanie większej lekkości: https://antyki24.pl/pl/c/ART-DECO/313

Tego stylu wnętrzarskiego nie można kojarzyć z bylejakością. Jest wręcz przeciwnie – meble wyróżniają się solidnością, wysokiej jakości wykonaniem i dopracowaniem najmniejszych szczegółów. Obecnie produkuje się meble stylizowane na art deco, gdzie nierzadko występuje fornir o naturalnym rysunku słoi. Mile widziane są także powierzchnie wypolerowane na wysoki połysk.

W przypadku mebli artdekowskich na pierwszy plan, jeśli chodzi o kształty we wzornictwie, wyłoniły się prostokąt i okrąg. W celu nadania meblom z ostrymi kantami lekkości, wprowadzono wyoblenia i zaokrąglenia. Zaczęły wobec tego pojawiać się coraz częściej łuki i elipsy. Jeśli chodzi o kolorystykę mebli w tym stylu, to głównie sięgano po ciemne drewno. Ich powierzchnia była pokrywana lśniącą politurą, po to aby podkreślić forniry. Z bardziej odważnych rozwiązań warto wymienić meble w kolorze czerwonym czy zielonym. Ciekawym zabiegiem było też przyozdabianie mebli barwną laką i intarsją. Pojawiły się nawet złocenia i płaskorzeźby. Bogato zdobione meble sprawiały wrażenie ciężkich i można było je spotkać głównie w domach zamożnych osób.

Wnętrze art déco

We wnętrzach urządzonych w stylu art deco charakterystyczny jest powtarzający się jeden wzór na różnych elementach wystroju. Wszystko po to, aby uzyskać spójność aranżacyjną. Ważne jest zachowanie umiaru w kolorystce, gdyż wprowadzenie zbyt wielu barw zaburzy wystrój. Najlepiej sprawdzają się barwy nasycone i mocne, ale wystrzegać należy się zbyt dużej krzykliwości. Złocenia są jak najbardziej mile widziane, ale tylko w formie dodatków. Do eleganckich barw, po które można sięgać podczas aranżacji wnętrza w stylu art deco zalicza się butelkową zieleń, czerwień i granat. Te ciemne kolory stanowić powinny jednak tylko uzupełnienie.

Chłodne kolory lepiej sprawdzają się w sypialni i toalecie. Dążyć powinno się do dopasowania kolorystyki do funkcji pomieszczenia. Nie może zabraknąć luster, obowiązkowo z ciekawymi kształtami i ramami. Znaczącym elementem stylu art deco jest oświetlenie. Najczęściej wybierane są duże kryształowe żyrandole lub wiszące lampy ze złoceniami. Ściany z kolei pokrywane są ozdobną sztukaterią lub pokrywa się je wzorzystą tapetą. Nie można zapomnieć o eleganckich dodatkach w postaci dzieł sztuki, które dodają wnętrzu charakteru. Najlepiej sprawdzą się oczywiście dzieła powstałe w okresie rozkwitu art deco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *