Sztaluga malarska

Sztaluga malarska to narzędzie o którym myśli niejeden artysta rozpoczynający swoją karierę w sztuce. Używana jest nie tylko do malowania, ale także do rysowania lub do wystawy obrazów.

Sztaluga malarska – dlaczego warto kupić?

Jeśli planujesz karierę artysty, to koniecznie musisz zainwestować w taki sprzęt, bo:

 • Po pierwsze, ułatwiasz sobie pracę. Pamiętaj, że odpowiednie ustawienie podobrazia oraz prawidłowy kąt widzenia sprawia, że zachowujesz proporcje podczas malowania.
 • Po drugie, oszczędzasz sobie zdrowie. Pochylając się nad obrazem obciążasz swój kręgosłup. Sztaluga jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że możesz regulować jej wysokość. A więc jeśli chcesz siedzieć – możesz ją obniżyć, jeśli wygodniej Ci stać – możesz podwyższyć sztalugę na odpowiednią wysokość.
 • Po trzecie, „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” :). Zanim miałam swoją pierwszą sztalugę, to musiałam w taki sposób ustawić sobie obraz, żeby dobrze widzieć i jednocześnie czuć komfort. Kładłam obraz na stole, ale taka opcja dla mnie, jako osoby początkującej, nie była najlepsza. Miałam nieodpowiedni kąt widzenia. Jeżeli jesteś osobą zaawansowaną w tym temacie, czujesz, że dobrze radzisz sobie z proporcjami, umiesz mierzyć proporcje to myślę, że poradziłbyś sobie z malowaniem obrazu w każdym układzie.
 • Po czwarte, sztaluga posłuży Ci na bardzo długi czas. To nie jest pędzel, ani farba, ani płótno, które kiedyś zużyjesz.
 • Po piąte, masz stabilizację obrazu. Sztaluga ma bardzo fajną konstrukcję, dzięki której możesz „usztywnić” podobrazie. Nie musisz trzymać obrazu podczas malowania. Jeśli wybierasz się na plener, gdzie mocno wieje wiatr, to masz gwarancję, że podobrazie zostanie na swoim miejscu. Dzięki takiej stabilizacji możesz wykonywać pewniejsze ruchy pędzla.
 • Po szóste, sztaluga nie wymaga konserwacji. Nie posiada specyficznych zatrzasków, rzadko spotykanych śrubek, przycisków, elektroniki, itp. Masz pewność, że nie zepsuje Ci się. Nie musimy też przechowywać w specjalnym miejscu.

Teraz już wiesz, że warto zainwestować w sztalugę. Przy jej wyborze na pewno będziesz sugerować się ceną. W zależności od sklepu i rodzaju sztalugi, ceny są zróżnicowane. Najdroższa cena sztalugi, którą widziałam, wynosi nawet 1,5 tys zł wykonana z solidnego materiału. Najtańsza sztaluga kosztuje w granicach 25zł. Teraz przedstawię wam różne rodzaje sztalug i ich ceny. 🙂

Rodzaje i ceny sztalugi malarskiej

 • Sztaluga stołowa trójnożna– jest to najtańsza sztaluga z całego ich asortymentu, ponieważ jest niewielka. Jak sama nazwa wskazuje, sztalugę można postawić na stole, biurku, ławie.Moja pierwsza sztaluga, to właśnie trójnożna sztaluga stołowa. Najczęściej wykonana jest z drewna sosnowego lub bukowego. Niektóre sztalugi tego rodzaju posiadają opcję regulowania. Koszt takiej sztalugi wynosi 20-25 zł.

 • Sztaluga stołowa regulowana – sztaluga o płaskiej podpórce. Jest regulowana kółkiem z góry i z dołu, więc możesz ustawić sztalugę tak, jak Ci wygodnie. Cena takiej sztalugi zaczyna się od 35 zł. Można na niej ułożyć podobrazie o większych wymiarach, niż w sztaludze trójnożnej.

 • Sztaluga plenerowa – sztaluga wysoka i regulowana, która najczęściej używa się podczas malowania w plenerze. Sztaluga plenerowa aluminiowa jest lekka, dlatego nie potrzeba dużo wysiłku,by móc poszukać z nią odpowiedniego miejsca do malowania. Kosztuje 80-100 zł. Możesz kupić ją z futerałem. Są też sztalugi plenerowe drewniane, kosztują ok. 120-130 zł i również mają funkcję regulowania. Jeśli szukasz sztalugi tylko i wyłącznie przeznaczoną do malowania w plenerze, to polecam sztalugę aluminiową.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że sztalugę plenerową zaczęto używać dopiero w czasach impresjonizmu (XIX wieku)?

 • Sztalugi trójnożne – podstawowe sztalugi regulowane, na których możesz malować obrazy w domu, w studio, nawet w plenerze. Ma różne wymiary: 160 cm, 180 cm, 200 cm, 220 cm. Moja sztaluga ma 160 cm i jestem bardzo z niej zadowolona. Można ją regulować z dołu i z góry. Łatwo się składa i jest stabilna. A teraz WAŻNE info: Na Allegro sztalugę trójnożną do samodzielnego montażu kupisz za 50 zł (razem z przesyłką), w sklepach plastycznych – o cenie 170-200 zł. Pamiętajcie, że mogą różnić się jakością lub wysokością! Niektóre są zabezpieczone, inne tylko oheblowane. W sklepach plastycznych spotkałam się z lakierowanymi sztalugami, z których łatwo jest zmyć farbę.Nie wiem jakie masz potrzeby i perspektywy związane z malarstwem lub rysunkiem, ale jeśli jesteś amatorem i nie chcesz dużo wydawać pieniędzy na akcesoria malarskie, to polecam Ci zajrzeć na Allegro.
 • Sztalugi studyjne – najdroższe sztalugi przeznaczone dla osób bardziej wymagających. Koszt takiej sztalugi wynosi od 250 zł. Na niej można malować obrazy o większych rozmiarach. Posiada zębatą listwę, która blokuje przesuwanie się podobrazia podczas malowania. Fajne jest w niej to, że posiada regulacje kąta nachylenia.

A teraz WAŻNA INFORMACJA dla rysowników:

Jeżeli chcesz, aby sztaluga malarska przydała Ci się również do rysowania, musisz zaopatrzyć się w deskę kreślarską.

Deska kreślarska (deska do rysunku, rysownica, deska na sztalugę) – twarde podłoże wykonane z płyty np. HDF, które umożliwi Ci komfortową pracę rysunku. Drewniana podpórka ma wiele rozmiarów: 50x70cm, 70×100 cm, w zależności jakie wymiary oferuje sklep. Ceny zaczynają się od 15 zł do 30 zł.

Jeżeli nadal zastanawiasz się nad kupnem sztalugi, to szczerze Ci ją polecam. Sztaluga nie jest tylko dla wybitnych artystów, ale też dla osób początkujących lub hobbystów. Zobaczysz, że będzie pracować Ci się łatwiej i komfortowo.

Nawet jeśli uznasz, że nie jest Ci ona potrzebna i kończysz z malarstwem lub rysunkiem, zawsze możesz ją sprzedać na Allegro o albo komuś oddać. 🙂

 

 

Sztaluga malarska
4.2 (84%) 5 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *