Wiszer i blender – dwa sposoby na cieniowanie w rysunku

Wiszer i blender są zamiennikami chusteczek, patyczków do uszu, a tym bardziej palca, którym być może rozcierasz rysunek. 🙂 Są to narzędzia, dzięki którym możesz uzyskać realistyczny efekt w rysunku.

Wiszer i blender do rysowania

Każdy ma swoje sposoby i techniki cieniowania. Jedni używają tylko i wyłącznie ołówka do tworzenia rysunków, inni stosują profesjonalne akcesoria, aby uzyskać hiperrealistyczny efekt, a jeszcze inni ciągle wierzą, że najlepszy efekt osiągną przez rozcieranie grafitu swoim palcem. Wszystko zależy od tego, jak się nauczysz i jaki sposób cieniowania jest dla Ciebie najlepszy.

Dysponując różnymi ołówkami (od najtwardszych do bardziej miękkich) możemy tworzyć światłocienie w rysunku, a w efekcie nasza praca będzie naturalistyczna. Taki sposób jest teoretycznie najbardziej poprawny, a wiszery stosujemy jedynie do węgla i kredy.

W praktyce wygląda to trochę inaczej. Często rysownicy stosują takie narzędzia również do kredek lub ołówków. To jest prosty, szybki i skuteczny sposób na to, aby cieniować rysunek. A skoro wiszer i blender świetnie współpracuje z ołówkiem i kredkami, to czemu by go nie zastosować? 🙂

W tym filmiku pokazuję, jaki efekt można uzyskać przy zastosowaniu wiszera i blendera:

 

Wiszer – co to jest?

Wiszer do rysunku

Wiszer jest to mocno ściśnięty papier w kształcie ołówka, oba końce są zatemperowane a dzięki temu możesz rozetrzeć najmniejszy element w rysunku. Wiszer bardzo dobrze sprawdza się przy przejściach tonalnych.

Ja akurat kupiłam trzy wiszery firmy DERWENT w zestawie o różnej grubości, wykonane z papieru ryżowego.

Koszt takiego zestawu to ok. 9.50 zł

Służą mi już od jakiegoś czasu, a przy zabrudzeniach można wiszer po prostu wyczyścić pilniczkiem.

Blender – co to jest?

Blender jest to pisak, który również ułatwi Ci rozmazywanie rysunku. Od wiszera różni się tym, że jest jakby nasączony bezbarwnym tuszem.

Nie wiem, czy kiedykolwiek używałeś Photoshopa, ale ten program ma przybornik, w którym znajduje się efekt smużenia. Jak zaznaczamy tę opcję i zaczynamy smużyć, to uzyskujemy rozmazane kontury. Podobnie działa blender. 

Blendery są przeznaczone do wygładzania i smużenia kresek ołówka lub kredek akwarelowych. Stosowałam też do kredek Faber-Castell i muszę przyznać, że blendery dają spektakularne efekty, bo można łączyć ze sobą kolory. Blendery są  też dobrym sposobem na pokrywanie prześwitów.

W zestawie są dwa pisaki o różnej grubości 2mm i 4 mm. Już na opakowaniu producent zaprojektował grafikę w której widać efekt przed i po. 

Zestaw od firmy DERWENT kosztuje ok 12 zł. 

Wiszer vs. blender – jak używać?

Przetestowałam wiszer i blender ołówkami 2b i 5b. Postanowiłam narysować jabłka, aby rozmazywać większą powierzchnię rysunku (jabłka) i szczegóły (listki, ogonki). Wiszera używamy podobnie jak patyczka od uszu, chusteczki czy palca – rozprowadzamy grafit na naszym rysunku. W przypadku blendera jest trochę inaczej. Blender działa podobnie jak flamaster, a więc może zdarzyć się tak, że nie uzyskujemy płynnych przejść tonalnych.

Efekty przedstawiam Wam poniżej. Znajdźcie różnicę. 🙂

Jak używać wiszera?

Różnice między wiszerem a blenderem

  • przejścia – wiszer daje nam płynne przejścia tonalne, a blender nie.
  • wytrzymałość – blender jest bezbarwnym flamastrem, który może kiedyś z czasem wyschnąć, natomiast wiszer możemy zatrzymać na długo, bo jest wykonany z papieru
  • obsługa – wiszer szybko się brudzi, więc trzeba zadbać o czyszczenie pilniczkiem lub temperowanie; blender tego nie wymaga
  • cena – wiszer pod tym względem wygrywa, ponieważ jest tańszy od blendera

Co wybrać: wiszer czy blender?

Jak używać wiszera?

Rysunek obok, to zestawienie rozmytych grafitów 5B, 2B i HB. Podobnie jak w przypadku jabłek, wiszer bardzo dobrze rozmywa grafit ołówka pozostawiając po sobie płynne przejście tonalne, natomiast blender jedynie rozmazuje grafit, ale zostawia po sobie ślad warstw. 

Zarówno blenderem, jak i wiszerem możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty, ale… Jeśli chodzi o blender, to trzeba wiedzieć, gdzie go używać. Warto posiadać gdzieś w pudełku lub piórniku blender, bo zawsze może się przydać przy jakichś skomplikowanych, hiperrealistycznych i bardzo szczegółowych rysunkach. 🙂

Jeśli zaczynasz pracę z rysunkiem, to polecam Ci kupić wiszer. Bardzo dobrze zamazuje nałożone warstwy i może Ci się przydać zarówno przy większych elementach w rysunku, jak i w szczegółach. 

Mam nadzieję, że krótki poradnik ułatwi Ci wybór narzędzi do cieniowania. Zachęcam Cię do komentarzy pod postem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *