Wycena dzieł sztuki – co warto o tym wiedzieć?

Sprzedaż obrazu czy innego dzieła sztuki wcale nie jest taką łatwą sprawą. Kiedy rozmowa z potencjalnym kupcem schodzi na temat ceny, sytuacja staje się często niezręczna dla obydwu stron. O wiele łatwiej jest wtedy, gdy obiekt jest wyceniony przez profesjonalistę, a jego opinią można się posiłkować w trakcie pertraktacji. Wycena dzieł sztuki ma zatem ogromne znaczenie przy transakcjach. 

Wycena dzieł sztuki online i na miejscu

wycena dzieł sztuki Każdy, kto chce uzyskać wstępną wycenę cennego przedmiotu, może skorzystać z wirtualnej pomocy eksperta. Dzięki temu uzyskuje ogólne światło co do sprzedaży konkretnej rzeczy i wie, czego może się spodziewać i do jakiego pułapu żonglować stawką.

Rzeczoznawca dzieł sztuki wyceni dzieło na podstawie dostarczonych mu drogą mailową dokumentów, tzn. kolorowej obustronnej fotografii i podpisu artysty, ale też zestawu informacji niezbędnych do identyfikacji obrazu. Ważne są także rozmiary, data, tytuł i ogólna historia dzieła. Bez takich danych ekspert nie podejmie się wyceny z braku podstawowych przesłanek identyfikacyjnych.

Trzeba pamiętać, że ocena obiektu za pomocą drogi elektronicznej nie jest pełną wyceną, tzn. bazując na niej, nie można ubezpieczyć dzieła czy wywieźć go za granicę.

Domy aukcyjne – jedno z najlepszych rozwiązań

Alternatywą jest skorzystanie z usług domu aukcyjnego, w którym pracują najlepsi specjaliści, związani mocno z rynkiem sztuki i śledzący na bieżąco wszelkie nowinki branżowe. U nich tez możliwa jest wycen obrazu online, czego przykładem może być dom aukcyjny Desa Unicum. Jeśli obiekt ma być wyceniony na piśmie, trzeba dostarczyć go osobiście do biura lub zamówić eksperta z dojazdem do domu.

Wyceny dzieł sztuki dokonuje tu Komisja Ocen, wystawiając pisemny dokument wyceny ze zdjęciem. Profesjonalnie, szybko i bezpłatnie, jeśli klient zdecyduje się na sprzedaż dzieła za pośrednictwem tej firmy.

Generalnie korzystanie z usług domów aukcyjnych jest bardzo popularnym zjawiskiem i również mocno opłacalnym. Mając potwierdzenie wartości dzieła na piśmie, można spokojnie i śmiało pertraktować jego cenę z potencjalnym kupcem, albo skorzystać z aukcji organizowanych przez domy aukcyjne.

Co wpływa na wartość dzieła?

wycena obrazówJest kilka czynników, mających wpływ na wycenę, na to, czy wartość rynkowa dzieła sztuki będzie wyższa lub niższa. Przede wszystkim jest to autentyczność dzieła.

W żadnym wypadku nie może być to, nawet w części, falsyfikat lub przeróbka. Następnie rzeczoznawca dzieł sztuki bierze pod uwagę autorstwo dzieła. Cóż, są takie obrazy, które sprzedają się „od ręki”, a inne muszą trochę „odczekać”, zanim znajdą swojego nabywcę (np. Jan Matejko czy Józef Chełmoński od lat są na topie aukcyjnych licytacji i sprzedaży galeryjnej).

Liczy się też (i to bardzo) pochodzenie i historia obiektu, czyli informacje o jego poprzednich właścicielach, historia wystawowa itd. Obrazy z etykietką „niesprzedane” często są mniej trakcyjne dla koneserów dzieł sztuki.

Nie bez znaczenia jest też czas powstania obrazu, ponieważ znacznie łatwiej sprzedają się dzieła namalowane w szczytowym okresie twórczości autora. Tak samo dzieło stanie się bardziej intratne dla nabywcy, kiedy będzie przedstawiało temat, z którym najmocniej można utożsamiać jego twórcę.

Rzeczoznawca dzieł sztuki bierze też pod uwagę stan obrazu i jego cechy fizyczne. Niektórzy kolekcjonerzy lub domy aukcyjne przed sprzedażą promują obiekt, dzięki czemu cena może pójść znacząco w górę. Najlepiej zrobi to doświadczony dom aukcyjny, przygotowując np. barwne katalogi, wystawy tematyczne i inne akcje, promujące dzieło czy danego twórcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *